Τουρκ Τέλεκομ-Ούλμ 86-76: Γκραντ και Μπουτέιγ «έσβησαν» την γερμανική «λαχτάρα» (hls)

Η Ούλμ έκανε…υπέρβαση για 34 λεπτά στην Άγκυρα, απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ, αλλά η τουρική ομάδα ήταν αυτή που έγραψε τον επίλογο του προημιτελικού αγώνα και νικώντας 86-76, αξιοποίησε το πλεονέκτημα έδρας και προκρίθηκε στον ημιτελικό για να αντιμετωπίσει την Προμετέι, στην Ρίγα (26/4). Οι Βραζιλιάνοι Ντος Σαντος και Καμπόκλο ήταν οι οι αξιόπιστες απειλές της Ούλμ για το τουρκικό καλάθι και συνολικά σημείωσαν τους 41 από τους 76 πόμτους των ηττημένων και στον αντίποδα, ο Γκράντ και ο Μπουτέιγ, ήταν τα αντίπαλα δέη στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς βοήθησαν τα μέγιστα για

την ολική ανατροπή του σκορ. Συνεπικουρούμενοι από τους Τζόουνς και Τέιλορ.

H Τούρκ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 64-63 από το τρίποντο του Μπουτέιγ και “λύγισε” την Ούλμ που δεν είχε άλλες επιλογές στην επίθεση της, ενώ παρά την καλή άμυνα της, η Τουρκ παρήγαγε 86 πόντους, έχοντας ποσοστό ευστοχίας στο τρίποντο, μόλις, 26,3%, αλλά 26 εύστοχες βολές…

Δεκάλεπτα: 14-22, 34-37, 50-57, 86-76