Τουλούζ – Μαρσέιγ 2-3: Πέρασε δεύτερη και περιμένει την Παρί

Εκπληκτική εκκίνηση στον αγώνα με τον Τάις Ντάλινγκα να σκοράρει και να δίνει το προβάδισμα στην Τουλούζ με το 9ο φετινό του γκολ (1-0, 3ο λεπτό). Η Μαρσέιγ αντέδρασε στην επανάληψη και με δυο γρήγορα γκολ κατάφερε να γυρίσει το ματς. Ο Εμπέμπα ισοφάρισε (1-1, 53ο λεπτό) και ο Τούρκος Ουντέρ με το πρώτο φετινό του γκολ γύρισε το παιχνίδι για την ομάδα του Τούντορ (1-2, 58ο λεπτό). Ο Πορτογάλος Νούνο Ταβάρες έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του (1-3, 77ο λεπτό).

Ο Άντο ήρθε από τον πάγκο να σκοράρει τρία λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης (2-3, 87o λεπτό) αλλά ήταν αργά και η Μαρσέιγ πανηγύρισε την 6η της νίκη μέσα στο 2023, που την φέρνει ξανά πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, την οποία υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή στο Βελοντρόμ (26/2, Novasports).