Το περίεργο ντέρμπι της ιστορίας!

Και τι δεν είχε γίνει στο ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν 1989-90! Επεισοδιακό παιχνίδι, με αρκετές διακοπές του αγώνα, τραυματισμός ποδοσφαιριστή από αντικείμενα (Νικοπολίδης), εισβολή οπαδών και παραγόντων στο γήπεδο και … επτά γκολ σε ένα από τα πιο …περίεργα ντέρμπι που έχουν γίνει στη σύγχρονη ιστορία.

Για τα εξωαγωνιστικά χρειάζεται ένα …βιβλίο για την καταγραφή και μόνο των γεγονότων σε εκείνο το ντέρμπι. Στο αγωνιστικό κομμάτι και στα …τέσσερα ημίχρονα που παίχτηκε ποδόσφαιρο, ο καλύτερος Παναθηναϊκός
( είχε και τρία δοκάρια) επικράτησε 4-3 του Ολυμπιακού και έφυγε από το Φάληρο με τη νίκη σε ένα ματς …θρίλερ.

Ο Καλιτζάκης (εκείνη την ημέρα έγινε και μπαμπάς) άνοιξε το σκορ στο 48’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντέταρι ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μαραγκός έδωσε νέο προβάδισμα στους Πράσινους στο 61’ για να ισοφαρίσει σε 2-2 ο Τσαλουχίδης στο 69’. Τρίτο γκολ για τον Παναθηναϊκό από τον Αντωνίου στο 74’, ισοφάριση σε 3-3 από τον Αποστολάκη στο 88’ και γκολ νίκης για το Τριφύλλι στην εκπνοή του αγώνα με ένα «σλάλομ» του Σαμαρά.