Θριάμβευσε στο ντέρμπι η Λιόν (video)

Με τον αέρα της επικράτησης στην πρεμιέρα των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τη Μάντσεστερ Σίτι, η Λιόν νίκησε τη Μαρσέιγ και την «έπιασε» στην κατάταξη και τους 10 βαθμούς.
Ο Αουάρ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό που συμπλήρωσε 100 ματς πρωταθλήματος στον πάγκο της Λιόν, μετά από συνεργασία με το Ντομπελέ. Οι «λιόνε» απώλεσαν σημαντική ευκαιρία για το 2-0 όταν ο Ντεπάι σούταρε, σχεδόν προ κενής εστίας, άουτ και δύο λεπτά αργότερα, στο 39ο ο Τοβέν έφερε το σκορ στην ισορροπία.

Στο δεύτερο ημίχρονο έλαμψε ο Μπερτράν Τραορέ για
τους γηπεδούχους, καθώς πέτυχε δύο γκολ για να ανεβάσει το σκορ στο 3-1 και κέρδισε το πέναλτι – χρειάστηκε το VAR για να το εντοπίσει ο Τουρπέν – με το οποίο ο Ναμπίλ Φεκίρ πέτυχε το 4-1.

Ο Κλίντον Ενζί πέρασε ως αλλαγή, σκόραρε κόντρα στην ομάδα που τον ανέδειξε κι επέστρεψε λίγα λεπτά αργότερα έχοντας τραυματιστεί στον πάγκο.