Στραβοπάτημα της Αϊντχόφεν (video)

Αϊντχόφεν και Χερενφέιν αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 σε παιχνίδι που έγινε στην έδρα της PSV για την 24η αγωνιστική ου ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η Αϊντχόφεν έφτασε τους 62 βαθμούς και είναι στο +8 από τον Άγιαξ που παίζει αύριο στην έδρα της Τσβόλε.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πετύχουν δύο γκολ σε ισάριθμες τελικές προσπάθειες. Πρώτα στο 34' όταν μετά από κόρνερ του Λοσάνο ο Αρίας άνοιξε με κεφαλιά το σκορ. Στη
συνέχεια μετά το λάθος του Πιέρι στην άμυνα και το πλασέ του Ντε Γιονγκ για το 2-0.
Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο τέλος του ημιχρόνου καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Λοσάνο για χτύπημα στον Βούντενμπεργκ.

Στο 56ο λεπτό ο Σχααρς νίκησε μετά από εκτέλεση κόρνερ τους αντιπάλους του και με ωραίο πλασέ πέτυχε το 2-1.

Στο 65' ο Φέρμαν έπιασε διαγώνιο σουτ στην κίνηση και ανάγκασε τον Ζουτ να παραχωρήσει κόρνερ.

Το 2-2 σημείωσε ο Ρεζά σκοράροντας για 5η φορά στο εφετινό πρωτάθλημα.

Στο 84 οι γηπεδούχοι απείλησαν με κεφαλιά του Ντε Γιόνγκ στο 84, όμως ο Χάνσεν άπλωσε το πόδι του ενστικτωδώς και έδιωξε τη μπάλα που χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε εκτός εστίας.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι με εντός έδρας απώλειες για την ομάδα του Κοκού, καθώς μετρούσε 11 νίκες στα ισάριθμα που προηγήθηκαν.