Στουτγάρδη-Ντόρτμουντ 0-2: Ο Μπραντ έγινε… Χόλαντ

Η ομάδα του Ρόζε μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και απείλησε πρώτη με εξαιρετικό σουτ του Γκερέιρο στο 8′ με τη μπάλα να φεύγει εκατοστά έξω απο το δοκάρι του Μίλερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπραντ πήρε την ασίστ του Χόλαντ για το 0-1 της Ντόρτμουντ με την άμυνα των γηπεδούχων να μένει ψηλά στο γήπεδο και να αφήνει εκτεθειμένο τον τερματοφύλακά της.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν με χαμένο τετ-α-τετ του Μαρμούς στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μπραντ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και 7ο στο εφετινό πρωτάθλημα στο 71ο λεπτό με τη Στουτγάρδη να πιέζει στα τελευταία λεπτά και να έχει δοκάρι με τον Σόσα στο 90′.

Οι γηπεδούχοι μένουν σε απόσταση ενός βαθμού από την επικίνδυνη ζώνη ενώ η Ντόρτμουντ μείωσε στους 6 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Μπάγερν που έχει ματς λιγότερο και αύριο παίζει με την Άουγκσμπουργκ στο Μόναχο.