Στο κυνήγι του Άρη ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει το κρητικό ντέρμπι καθώς επικράτησε 4-2 του Εργοτέλη και παρέμεινε στη δεύτερη θέση «κυνηγώντας» τον πρωτοπόρο Άρη.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη σε γκολ του Ν’Ντιαγέ στο ενδέκατο λεπτό αλλά στη συνέχεια ήταν καταιγιστική και μέσα σε ένα τέταρτο ανέτρεψε την κατάσταση. Αρχικά, ο Κουσκουνάς έφερε το ματς στα ίσια στο 14ο λεπτό ενώ στο 26’ ο Μάρτος ανέτρεψε την κατάσταση.

Μάλιστα,
ο ΟΦΗ πήγε στα αποδυτήρια με αέρα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ του Αρμίτσε στο 32ο λεπτό ενώ στην επανάληψη ο Εργοτέλης μείωσε προσωρινά στο 60ο λεπτό με τον Σταμόπουλο. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Ογκμπόε στο 76ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 14 βαθμούς και πέρασαν στη δεύτερη θέση με τέσσερις πόντους λιγότερους από τον πρώτο Άρη και έναν περισσότερο από Παναχαϊκή και Δόξα Δράμας. Αντίθετα, ο Εργοτέλης έμεινε στους δύο πόντους και την τελευταία θέση αφού ο Αχαρναϊκός έχει αποσυρθεί απ’ το πρωτάθλημα.