Στην παράταση 96-90 ο Ολυμπιακός τον Ηρακλή, αγωνία για Παπανικολάου

Αρχικά ο τραυματισμός του Κώστα Παπανικολάου στο ξεκίνημα του αγώνα και μετά η εξαιρετική προσπάθεια του Ηρακλή υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό σε μια αγχωτική διαδικασία. Έτσι χρειάστηκε παράταση για να φύγει νικητής από το Ιβανόφειο με 96-90 και να κρατήσει με….ζόρι το αήττητο του στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας στο 4-0.

Ο Ολυμπιακός

χάρη στην κυριαρχία του Φαλ προηγήθηκε με 13-15 στην πρώτη περίοδο και με 34-36 στο ημίχρονο, χωρίς όμως να έχουν….σφυγμό άτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να παρακολουθούν στο σκορ. Το μοναδικό διάστημα που ο Ολυμπιακός φάνηκε να….ζωηρεύει ήταν η τρίτη περίοδος την οποια οι ερυθθρόλευκοι ξεκίνησαν με 0-9 (34-45) και αργότερα πήγαν και στο +11 (51-62).

Ενώ φαινόταν ότι ο Ολυμπιακός είχε….ξεμπερδέψει ο Ηρακλής με επικεφαλής τον Αγραβάνη ξεκινησε μια αντεπίθεση ισοφάρισε 63-63 και προσπέρασε με 68-65. Τελικά, οι γηπεδούχοι έστειλαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο με ένα απιθανο τρίποντο του Παπαδάκη (78-78) αλλά εκεί παρά το καλό του ξεκίνημα δεν μπόρεσε να αντέξει και ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής με 90-96.

Τώρα πια η αγωνία των ερυθρόλευκων δεν έχει να κάνει με τον….Ηρακλή αλλά με την κατάσταση του τραυματισμού του Κώστα Παπανικολάου στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κουζέλογλου 2, Γούλριτζ 10, Φίλλιος 4, Αγραβάνης 22, Ντάνιελς 2, Τέιλορ 3, Χαριτόπουλος 6, Πετανίδης, Νταγκλας 20, Παπαδάκης 5, Λιντς 16.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 5, Ντόρσεϊ 13, Λούντζης 9, Λαρεντζάκης 10, Φαλ 12, Σλούκας 9, Βεζένκοφ 24, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ 6, Μακ Κίσικ 4.