Στα ημιτελικά η Ροστόφ

Το δεύτερο ματς στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ρωσίας είχε προβάδισμα για τη γηπεδούχο Ροστόφ μετά το 2-2 στην έδρα της Κράσνονταρ, αλλά και υπόνοιες ότι οι «Ταύροι» που προκρίθηκαν στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ μπορούσαν να επιβεβαιώσουν τον αρχικό τίτλο του φαβορί.

Οι γηπεδούχοι του Βάλερι Κάρπιν έδωσαν αποκλειστική προτεραιότητα στην άμυνα, απειλήθηκαν για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό από το σουτ του Κλάεσον εντός περιοχής και ξανά δέκα λεπτά πριν από το τέλος με το σουτ του Σουλεϊμάνοφ.

Η Κράσνονταρ δεν είχε χώρους να δημιουργήσει και όταν αποφάσισε στο τελευταίο πεντάλεπτο να ανεβάσει πολύ ψηλά τις γραμμές της ο Σουμορόντοφ έφυγε στην κόντρα, μοίρασε στον Ποπόφ και ο Βούλγαρος που είχε περάσει ως αλλαγή δέκα λεπτά νωρίτερα πέτυχε το τέρμα που σφράγισε την πρόκριση για τους γηπεδούχους.