Σπουδαίο «διπλό» της Ventspils στην Τουρκία

Τη νίκη της 5ης αγωνιστικής του BCL πέτυχαν οι Λετονοί στον όμιλο του ΠΑΟΚ – Τι έγινε στις υπόλοιπες αναμετρήσεις.

Δεν ήταν σπουδαία μόνο η νίκη που πήρε η Τενερίφη στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής ημέρας του Basketball Champions League, στον 2ο
όμιλο, που συμμετέχουν οι «ασπρόμαυροι». Επίσης σπουδαία, κι ίσως ακόμη περισσότερο, γιατί την ανέβασε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ήταν η νίκη που πέτυχε η Vetspils επί της Gaziantep στην Τουρκία.

Σε αυτό το παιχνίδι, λοιπόν, οι Λετονοί επικράτησαν των Τούρκων με το εμφατικό 74-99 και πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στη διοργάνωση. Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 10-33, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 30 πόντους (41-71). Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Blake Hamilton με 26 πόντους, ενώ για την Gaziantep o Victor Rudd είχε 16.

Η MHP Riesen Ludwigsburg συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις της, νικώντας την Elan Chalon με 94-74. Οι Γερμανοί έλεγξαν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 24-9. Ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 30 πόντους και πήραν μία ακόμα εύκολη νίκη μέσα στην έδρα τους. Κορυφαίος ήταν ο Adika Peter McNeily με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από την Elan Chalon ξεχώρισε ο Lance Harris με 14 πόντους.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο, η Neptunas νίκησε την Orlandina στην Ιταλία με 60-90, βυθίζοντάς την στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς νίκη. Οι Λιθουανοί κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και με κορυφαίο τον Reinaldas Seibutis, που είχε 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στον όμιλο.