Σπουδαία Λεγανιές... σπουδαία νίκη (video)

Σημαντικό τρίποντο στην μάχη για την παραμονή στην La Liga πήρε η Λεγανιές επικρατώντας 2-0 στην έδρα της Χετάφε. Βασικός στην ενδεκάδα ο Δημήτρης Σιόβας!

Από την αρχή ως το τέλος του αγώνα η Λεγανιές ήταν καλύτερη από την Χετάφε, η οποία έχει ελπίδες μέχρι και για έξοδο στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, και νίκησε εύκολα!

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι με τον Καρίγιο στο πρώτο ημίχρονο αλλά και αρκετές ακόμη ευκαιρίες για να προηγηθούν. Τα κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο!

Με ωραία κεφαλιά ο Σάντος στο 49ο λεπτό έδωσε
προβάδισμα στην Λεγανιές στην πρώτη συμμετοχή του στο βασικό σχήμα από τον Νοέμβριο.

Με πανέμορφο γκολ του Χουανφράν στο 83ο λεπτό η Λεγανιές πέτυχε το τελικό 2-0 και πήρε το σημαντικό τρίποντο! Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ καθώς ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες της Χετάφε.

Βασικός για ακόμη ένα ματς ο διεθνής Έλληνας στόπερ Δημήτρης Σιόβας. Με τη νίκη της η ομάδα του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο πήγε στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη!