Σπάρτα Ροτ. – Φέγενορντ 1-3: Τίποτα δεν την σταματά (hls)

Ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος βρίσκεται η Φέγενορντ η οποία επικράτησε στο ντέρμπι του Ρότερνταμ της Σπάρτα με 3-1. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Βελενρόιτερ, ο τερματοφύλακας της Φέγενορντ ο οποίος στο φινάλε του πρώτου μέρους έκαν τα πάντα για να μην γυρίσει το παιχνίδι η Σπάρτα. Κατάφερε να σταματήσει σε τετ α τετ τον Φαν Κρόι και ένα λεπτό μετά πάλι κόντρα στον ίδιο παίκτη να αποκρούσει πέναλτι και να κρατήσει το 1-1 και να κόψει των γηπεδούχων.

Το 1-0 για την Φέγενορντ ήρθε στο 12ο λεπτό με πολύ δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι από τον

Παϊσάο, ύστερα από κακή έξοδο του Όλι, ενώ το 1-1 έγινε με υπέροχο γκολ, πλασέ στο “γ’ του Βελενρόιτερ, από τον Πίντο στο 34.

Στο δεύτερο μέρος και μετά την… σφαλιάρα από το χαμένο τετ α τετ και το χαμένο πέναλτι η Σπάρτα μπήκε μουδιασμένη και η Φέγενορντ αποφασισμένη να τελειώσει το ματς. Όπως και έγινε, με τον Χιμένεθ να κάνει το 2-1 και τον Χάντσκο το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους που πλέον αυξάνουν τη διαφορά στους 9 βαθμούς από τους διώκτες του.