Σλοβενία-Κόσοβο 2-1: Με ανατροπή έμεινε στην κορυφή (hls)

Σλοβενία-Κόσοβο 2-1: Με ανατροπή έμεινε στην κορυφή (hls)gliorisΚυρ, 11/15/2020 - 23:49

Η Σλοβενία ήθελε να παραμείνει στην κορυφή πάση θυσία πριν από το ματς με την Ελλάδα στην Αθήνα, φιλοξενώντας το Κόσοβο. Έτσι οι γηπεδούχοι άρχισαν την αναμέτρηση με εξαιρετικά επιθετική διάθεση, κυριαρχώντας και χάνοντας ευκαιρίες με σημαντικότερη την κεφαλιά του Βούτσκιτς

που απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή.

Με το Κόσοβο στριμωγμένο από την αρχή και του δεύτερου μέρους, ενεργοποιήθηκε ξανά ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου και ο επιθετικός της Λάτσιο Βεντάτ Μουρίκι έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ.

Έχοντας δεχθεί το πρώτο της γκολ στον όμιλο, η Σλοβενία κατάφερε να μετατρέψει γρήγορα την ανωτερότητα της σε ισοφάριση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κούρτιτς ολοκλήρωσε έξοχα την ενέργεια του Στογιάνοβιτς, για να σκοράρει ξανά με την εθνική ομάδα της χώρας του μετά από 8 χρόνια και το Μάιο του 2012 στο φιλικό κόντρα στην Ελλάδα

Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιόζιπ Ίλιτσιτς, έμειναν στην κορυφή του ομίλου και η προσεχής αναμέτρηση με την Ελλάδα είναι καθοριστικής σημασίας καθώς προηγούνται με διαφορά δύο βαθμών.