Σέλτικς-Ουόριορς 116-100: Πήραν προβάδισμα οι “Κέλτες”

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους. Ο Τζέισον Τέιτουμ σημείωσε 26 πόντους, ενώ στους 24 πόντους σταμάτησε ο Μάρκους Σμαρτ. Από την άλλη πλευρά, ο Στεφ Κάρι σημείωσε 31 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 25. Στους 18 πόντους ο Άντριου Ουίγκινς. Οι γηπεδούχοι είχαν 13/35 σουτ τριών πόντων, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/40. Οι Κλέι Τόμπσον και Στεφ Κάρι είχαν μαζί 11/24 σουτ τριών πόντων, με τον πρώτο να έχει 5/13 και τον δεύτερο 6/11.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά έντεκα πόντων,

στο φινάλε της πρώτης περιόδου (33-22). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια, όμως μετά από ένα σερί 10-0, οι Σέλτικς πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ 68-56. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ουόριορς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, μειώνοντας στους τέσσερις και κάνοντας τον τρίτο τελικό ντέρμπι (93-89). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν ώθηση από τους φιλάθλους και κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των “πολεμιστών” φτάνοντας τελικά στη νίκη 116-100.

Οι πόντοι:

Σέλτικς: Τέιτουμ 26, Χόρφορντ 11, Ρ. Ουίλιαμς 8, Μπράουν 27, Σμαρτ 24, Ουάιτ 7, Γκ. Ουίλιαμς 10, Πρίτσαρντ 3

Ουόριορς: Ουίγκινς 18, Γκριν 2, Λούνεϊ 6, Τόμπσον 25, Κάρι 31, Πέιτον 2, Πόρτερ 6, Πουλ 10

Σέλτικς-Ουόριορς 116-100, Πήραν, “Κέλτες”,seltiks-ouoriors 116-100, piran, “keltes”