Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ, 86-65 την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των Δικεφάλων, καθώς στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ επικράτησε στην Πυλαία της ΑΕΚ με το ευρύ 86-65.

Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε από το ξεκίνημα τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και συνεχώς διεύρυνε την διαφορά στο σκορ.

Είχε πρώτους σκόρερ τους Γκος και Χρυσικόπουλο με 18 πόντους έκαστο, ενώ πήρε πολλές βοήθειες στο σκοράρισμα
και από τους Κατσίβελη (14π.), Τζόουνς (12π.).

Ήταν πολύ εύστοχος έξω από τα 6.75 (11/22τρ.), ενώ έλεγξε και την εναέρια κυκλοφορία (40-37 τα ριμπάουντ).

Η ΑΕΚ από τη δική της πλευρά παρουσιάστηκε άστοχη και ασύνδετη. Είχε 4/19 σουτ τριών πόντων ενώ υπέπεσε και σε 15 λάθη. Είχε κορυφαίο παίκτη τον Βασίλη Καββαδά με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ βοήθειες κατά διαστήματα έδωσαν οι Σάκοτα 912π.) και Χάρις (11π.).

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 28-20 ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με +9 (45-36). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 68-51, ενώ στο τελευταίο έφτασαν την διαφορά στο +26 (86-60).

Ήταν το 52ο μεταξύ τους ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να μετρά πλέον 25 νίκες και την ΑΕΚ 27.