Σάλκε – Φορτ. Ντίσελντορφ 3-1 : Επιτέλους νίκη (hls)

Με μια νίκη σε τέσσερις αγώνες πριν το παιχνίδι υπήρχε ήδη γκρίνια για τον κόουτς Δημήτρη Γραμμόζη.

Η ομάδα του μπήκε δυναμικά στο γήπεδο, έφτιαξε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο και ξαφνικά βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Άπελκαμπ (12′).

Αντέδρασε εντυπωσιακά και ισοφάρισε με τον Μπούλτερ (15′) ενώ μέχρι το ημίχρονο έφτιαξε άλλες τρεις σπουδαίες φάσεις με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μπούλτερ (28′).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε και τελείωσε με γκολ

του Τεροντε στο 46ο και το 90ο λεπτό. Η Σάλκε νίκησε 3-1 και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο, κερδίζοντας παράλληλα χρόνο για να δέσει και να γίνει ακόμη καλύτερη ομάδα.

Σάλκε (3/5/2) : Φέρμαν – Τιό, Ιτάκουρα (87′ Μπέκερ), Καμίνσκι – Τσούρλινοφ (76′ Αιντίν), Σαλασάρ, Πάλσον (87′ Ρανφτλ), Ντρέξλερ (74′ Φλικ), Άουβεγιαν – Μπούλτερ (74′ Χόπε), Τερόντε

Φορτ. Ντίσελντορφ (4/3/3) : Κάστενμαϊερ – Τσίμερμαν (86′ Σιπνόσκι), Κλάρερ, Νεντέλκου, Κούτρης (90′ Χάρτχερτς) – Πριμπ (68′ Πιοτρόβσκι), Άπελκαμπ, Τάνακα (86′ Κοβνάτσκι) – Κλάους (68′ Πέτερσον), Νάρεϊ, Χένινγκς