Σάλκε - Λεβερκούζεν 0-3: Αήττητη και 2η!

Σάλκε - Λεβερκούζεν 0-3: Αήττητη και 2η!sdimolitΚυρ, 12/06/2020 - 20:53

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ανέβηκε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία μετά από το ''διπλό'' στην έδρα της προβληματικής Σάλκε που παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη.

Η εντυπωσιακή πορεία της Λεβερκούζεν συνεχίστηκε στη Φέλτινς Αρίνα και χωρίς τον Αργεντινό επιθετικό Λούκας Αλάριο που έμεινε εκτός αποστολής, με τους παίκτες του Μπος να παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα μετά από δέκα αγωνιστικές. Η Σάλκε με μόλις τρεις βαθμούς παραμένει η μοναδική ομάδα που δεν έχει πανηγυρίσει τρίποντο

και βρίσκεται στην τελευταία θέση του πίνακα.

Ένα αυτογκόλ του Φινλανδού Μαλίκ Τιάο μόλις στο 10ο λεπτό (0-1), ένα γκολ του Αυστριακού Μπαουμγκαρτλίνγκερ στο 67ο λεπτό (0-2) και ένα ακόμα από τον Τσέχο επιθετικό Πάτρικ Σικ στο 78' (1ο με την φανέλα της Μπάγερ) ήταν αρκετά για να πανηγυρίσουν οι ασπιρίνες την 6η τους νίκη στην Μπουντεσλίγκα και να βυθίσουν ακόμα περισσότερο τους ''Βασιλικούς Μπλε''. Στο 72ο λεπτό η Σάλκε έχασε πέναλτι για να ξαναμπεί στο ματς, με τον Σκρζίμπσκι να μην μπορεί να νικήσει τον Χραντέτσκι.

Σάλκε: Λάνγκερ, Οτζίπκα (83' Μέντιλ), Σταμπουλί, Καμπάκ, Τιάo, Μασκαρέγ, Σερντάρ, Μπουγελάμπ (65' Χοπ), Ραμάν, Σκρζίμπσκι (83' Μποτζογκάν), Ουτ

Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Λαρς Μπέντερ (83' Βάιζερ), Ντράγκοβιτς, Τα, Σινχράβεν, Μπαουμαρτλίνγκερ, Αμίρι, Βιρτς (73' Ταπσόμπα), Σικ (79' Μπελαραμπί), Μπέιλι, Ντιαμπί

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - Bundesliga - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Schalke 04 - Ποδόσφαιρο Bayer Leverkusen - Ποδόσφαιρο Off Off Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Schalke 04 ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ανέβηκε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία μετά από το ''διπλό'' στην έδρα της προβληματικής Σάλκε που παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη. Article publish on Κυρ, 12/06/2020 - 20:53 Article hide updated date On Article is longform Off