Ρενς-Μαρσέιγ 1-0: Δεν παίζει μπάλα το κίνητρο

Η Ρενς έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, καθώς στο 4′ σκόραρε με τον Μουνετσί, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ του Ντιακιτέ στην αρχή της φάσης. Στο 25′ η Μαρσέιγ ακούμπησε το 0-1 αλλά ο κορυφαίος σήμερα Ντιουφ έδιωξε σε κόρνερ.

7 λεπτά αργότερα η Ρενς άνοιξε το σκορ όταν μετά τη σέντρα του Ίτο, Μουνετσί και Μπεμπά έπεσαν μαζί στην μπάλα και ο αμυντικός της Μαρσέιγ έβαλε αυτογκόλ.

Στο 38′ ο Νακαμούρα είχε δοκάρι, με τον Μπαλέρντι να έχει κεφαλιά άουτ στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο μέρος η Μαρσέιγ ανέβασε ρυθμό, αλλά με τον Ομπαμεγιάνγκ “εξαφανισμένο” ήταν δύσκολο να βρει φάσεις. Στο 57′ ο Λουίς Ενρίκε απείλησε και ήταν ο ίδιος που στο 70′ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν βγήκε μόνος του απέναντι στον Ντιουφ, με τον γκολκίπερ της Ρενς να του λέει όχι.