Ρεν – Λιόν 0-1: Πρώτη νίκη και ελπίδα παραμονής! (vid)

Μετά από δέκα αποτυχημένες προσπάθειες, η Λιόν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο εφετινό γαλλικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ρεν με 1-0.

Ο Ο’ Μπράιεν στο 67ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, η Ρεν αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 5ο λεπτό εξαιτίας της αποβολής του Ντουέ.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν πολύ γρήγορα στη Βρετάνη, η Ρεν έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ντουέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η αγχωμένη Λιόν πίεσε και κατάφερε με το πρώτο τέρμα του Ιρλανδού Ο’ Μπράιεν να πάρει το “παρθενικό” της “τρίποντο” και να… αναπνεύσει βαθμολογικά, αν και διατηρείται στην τελευταία θέση της Ligue 1.

Πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι στη Γαλλία στο οποίο δεν κερδίζει η Ρεν, χάνοντας σημαντικό “έδαφος” στην προσπάθεια της να εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.