Ρεάλ Μαδρίτης-Ρεάλ Σοσιεδάδ 4-1: Ανατροπή και άλμα τίτλου (hls)

Η ομάδα του Αλγουαθίλ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σίλβα από τον Καρβαχάλ και πέτυχε το 1-0 στο 10ο λεπτό με το 9ο γκολ του Οϊαρθάμπαλ στο εφετινό πρωτάθλημα και πρώτο της καριέρας του απέναντι στους Μαδριλένους που αντέδρασαν κλαι πίεσαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Καμαβινγκά διαμόρφωσε το 1-1 με εκτέλεση έξω από την περιοχή στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Λούκα Μόντριτς σκόραρε για 2η φορά στο εφετινό πρωτάθλημα διαμορφώνοντας το 2-1 στο 43′.

Η ομάδα του Αντσελότι μετέτρεψε την αναμέτρηση σε περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας ακόμη δύο γκολ. Με πέναλτι του Μπενζεμά στο 76ο λεπτό (το κέρδισε ο Βινίσιους) και με τέρματ υο Ασένσιο μετά από ασίστ του Καρβαχάλ στο 79ο λεπτό.