Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1: H Σάλας είχε κέφια, στο -3 η διαφορά των «αιωνίων»

Η ομάδα του Παρίζι είχε την πολυτέλεια να έχει και τις 3 περιφερειακές της παίκτριες σε αποτελεσματική ημέρα. Η Χίπε στην διαγώνιο και οι Σάλας (κυρίως), Άγκοστ στα άκρα έδωσαν σιγουριά στην Χριστοδούλου με τον Ολυμπιακό να φτάνει δίκαια στη νίκη με 3-1 σετ (25-15, 26-24, 18-25, 25-19). Το τρίποντο αυτό αλλάζει πλέον τα δεδομένα στη βαθμολογία με την ομάδα του Πειραιά

να μειώνει στο τρίποντο (66-63) τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Από το «τριφύλλι» έλειψε η σπίθα των προηγούμενων αγώνων απέναντι στον Ολυμπιακό που στο γήπεδο έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το αποτέλεσμα.

Τρελό δεύτερο σετ και 2-0

Το πρώτο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του και σε χρόνο ρεκόρ έφτασε άνετε στο 25-15. Το δεύτερο σετ ήταν …τρελό. Ο Οικόνομου πέρασε αντί της Κωνσταντίνου την Χαντάβα προσπαθώντας να φρεσκάρει την ομάδα του. Οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι χέρι μέχρι το 18-18. Ένα σερί 4-0 του Ολυμπιακού τον έφερε στο 22-18 έχοντας πλεονέκτημα για την κατάκτηση του σετ. Το σερβίς όμως της Παπαφωτίου έβαλε δύσκολα στην «ερυθρόλευκη» υποοδχή και οι πράσινες με σερί 6-0 είχαν δύο σετ πόιντ (22-24). Εκεί ξύπνησε το μπλοκ του Ολυμπιακού. Με σερί 4-0, με επίθεση της Χίπε (23-24), δύο μονά μπλοκ (24-24 Σάλας στην Γκρόθες, 25-24 της Γιώτα σε Χατζηευστρατιάδου) και επίθεση (26-24) της Σάλας το σετ κατέληξε στις γηπεδούχες.

Μείωση σε 2-1 με Χαντάβα

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε τα …ρέστα του στο τρίτο σετ. Ο Οικονόμου έβαλε και πάλι στην εξάδα του την Χαντάβα η οποία με αποφασιστικότητα έδωσε λύσεις στην επίθεση. Οι πράσινες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα απέναντι στον Ολυμπιακό που είχε θέματα στην υποδοχή. Το σετ με σχετική άνεση πήγε σε πράσινα χέρια με 25-18. Στο τέταρτο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα επίπεδα της απόδοσης που είχε στα δύο πρώτα σετ και δεν δυσκολεύτηκε να το κατακτήσει και μαζί να εξασφαλίσει και το τρίποντο και τη νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου. Το 20-15 έγινε 20-17 με το σερβίς της Χατζηευστρατιάδου αλλά οι γηπεδούχες βρήκαν τον τρόπο να κλείσουν το σετ.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ), Άγκοστ 17 (16/40 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 33% άριστες), Σάλας 19 (15/32 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. – 26% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 43% υπ. – 36% άριστες), Συριστατίδη.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (4/9 επ., 45% υπ. – 23% άριστες), Κρος 19 (15/22 επ., 4 μπλοκ), Στεπανένκο 13 (11/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 58% υπ. – 32% άριστες), Ξηντάρα (λ), Παπαστεργίου, Χαντάβα 11 (8/31 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 14% άριστες).