Πρώτος σκόρερ με χατ-τρικ ο Μπέιλ!

Ο Γκάρεθ Μπέιλ πέτυχε χατ-τρικ στη νίκη της Ουαλίας με 6-0επί της Κίνας και έγινε αρχισκόρερ στην ιστορία των «Δράκων». Ντεμπούτο για τονΡάιν Γκιγκς στον πάγκο.

Ο Μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε τα 29 τέρματα καιξεπέρασε τον Ίαν Ρας στην κορυφή των σκόρερ που έχει 28. Το πρώτο γκολ τουΜπέιλ με τα χρώματα της Ουαλίας ήρθε τον Οκτώβριο του 2006, στην ήττα με 5-1από την Σλοβακία για τα προκριματικά του Euro 2008.

Στα του ματς οι Ουαλοί δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείοτου αγώνα και προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0, χάρη σε δύο γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ στο3’ και το 21’, το τρίτο γκολ των νικητών το πέτυχε ο Βόουκς στο 38’, ενώ πριν τοτέλος του ημιχρόνου ο Γουίλσον έκανε και το 4-0. Οι «Δράκοι» πέτυχαν άλλα δύογκολ στην επανάληψη με τον Βόουκς 58’ και τον Μπέιλ τέσσερα λεπτά αργότερα νασημειώνει το τελικό 6-0, κάνοντας παράλληλα και χατ-τρικ.