Πρώτο διπλό του Απόλλωνα Πατρών με buzzer beater του Μολφέτα

Ο Πατρινός παίκτης πήρε επιθετικό ριμπάουντ με 1”2 για τη λήξη και σκόραρε ρίχνοντας στο καναβάτσο τον Ηρακλή στο άδειο -μετά την πρώτη περίοδο- Ιβανόφειο. Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό και με μεγάλη ένταση αφού λόγω των επεισοδίων που δημιουργήθηκαν μέσα και έξω από το γήπεδο οι διαιτητές διέκοψαν το ματς στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και ζήτησαν την εκκένωση της εξέδρας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ηρακλής επέστρεψε αρκετές φορές

στο ματς, βρήκε κουράγιο να ισοφαρίσει 71-71 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Οι Δίπλαρος και Κόουλμαν έκαναν τα πάντα για τους φιλοξενούμενους όμως ο Παπαδάκης μίλησε την κρίσιμη στιγμή και με τρίποντο έφερε τον Ηρακλή μπροστά με 81-80 λίγο πριν το τέλος. Ο Μολφέτας όμως είπε την τελευταία λέξη και ο Απόλλωνας πανηγύρισε το πρώτο διπλό της χρονιάς.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Φίλλιος 3 (1), Αγραβάνης 14 (5/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Κουζέλογλου 12 (11 ριμπάουντ), Ντάγκλας 15 (2/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λιντς 16 (8/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη, 5 μπλοκ), Σταμάτης, Σκορδίλης 8 (4/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάνιελς 2, Τέιλορ 2, Παπαδάκης 9 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γκρίφιν 3, Τσαλμπούρης 10 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 17 (0/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ασίστ), Μολφέτας 9 (1), Ντέιβις 17 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κόουλμεν 20 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 2, Ζούμπος, Θωμάς 4.