Πρώτη νίκη με φουλ επίθεση η Πορτογαλία

Με την επίθεσή της να βγάζει φωτιές η Πορτογαλία πέρασε από την Σερβία με 4-2 για τον δεύτερο όμιλο τη προκριματικής φάσης του Euro 2020. Οι Πορτογάλοι επιθετικά είχαν λύσεις σε κάθε δυσκολία που τους έβαλαν ο Τάντιτς και η παρέα του. Αμυντικά η ομάδα του Σάντος δεν θύμισε την Πορτογαλία που ξέραμε, αλλά το ζητούμε για τους φιλοξενούμενος ήταν η νίκη μετά από δύο σερί ισοπαλίες.
Το σκορ άνοιξε για τους Πορτογάλους ο Καρβάλιο στο 41' όταν από λάθος των αμυντικών της Σερβίας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.
Με τον Γκέδες στο 58ο λεπτό έκαναν το 2-0 οι Πορτογάλοι, ο παίκτης της Γιουβέντους έκανε πολύ ωραία προσπάθεια και με σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του Σάντος.
Η Σερβία μπήκε και πάλι στο παιχνίδι όταν από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Τάντιτς ο ο Μιλένκοβιτς νίκησε κατά κράτος τον Ντανίλο και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.
Όμως, όπως προείπαμε οι Πορτογάλοι ήταν φωτιά στην επίθεση και γρήγορα έκοψαν τα φτερά των Σέρβων με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να κάνει έυκολα το 3-1. Στο 85ο λεπτό και πάλι η Σερβία βρίσκει δίχτυα με τον Μίτροβιτς κάνοντας το 2-2 κι εκεί που αρχίζει να πιστεύει και πάλι στο θαύμα ήρθε ο Μπερνάντο Σίλβα να διαμορφώσει το τελικό 4-2.