Πρώτη και καλύτερη η Αίγυπτος (pics)

Η Αίγυπτος δεν συνάντησε προβλήματα απέναντι στην Ουγκάντα (2-0) και προκρίθηκε ως πρώτη στον Α' όμιλο του κυπέλλου Εθνών Αφρικής κάνοντας το 3 στα 3. Πέρασε ως δεύτερη και η Ουγκάντα.

Εξαιρετικό φινάλε στο ημίχρονο για τους ''Φαραώ'' στο Εθνικό Στάδιο του Καίρου, πέτυχαν δύο γκολ σε δέκα λεπτά για να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ ασφαλείας. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ άνοιξε στο σκορ στο 36ο λεπτό και ο Αχμέντ Ελ Μοχαμαντί (ασίστ Τρεζεγκέ) στις καθυστερήσεις διαπλασίασε τα γκολ για το συγκρότημα του Αγκίρε. Οι δύο ποδοσφαιριστές είχαν σκοράρει και στο παιχνίδι κόντρα στο Κονγκό (2-0).

Η ''οικοδέσποινα'' της διοργάνωσης πέτυχε την τρίτη της νίκη στον όμιλο χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ. Η ομάδα του Μεξικανού Χαβιέ Αγκίρε νίκησε στην πρεμιέρα των ομίλων 1-0 τη Ζιμπάμπουε και για τη δεύτερη αγωνιστική 2-0 το Κονγκό.