“Προσγείωση” για τους Μπακς στο Σαν Αντόνιο (photo)

Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν 121-114 από τους Σαν Αντόνιο Σπερς, στην αναμέτρηση που διεξήχθη τα ξημερώματα της Δευτέρας. Οι γηπεδούχοι είχαν ως κορυφαίο τον Λα Μάρκους Άλντριτς, ο οποίος σημείωσε double double με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, σε 37,47 λεπτά συμμετοχής. Ο Ντε Μαρ Ντε Ρόζαν σημείωσε 28 πόντους από την πλευρά του, ενώ από 16 πόντους είχαν οι Μάρκο Μπελινέλι και Πάτι Μάιλς.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
σημείωσε και πάλι double double με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, σε 35,12 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Έλληνας παίκτης είχε έξι ασίστ και ένα κόψιμο. Ο Έρικ Μπλέντσο σημείωσε 21 πόντους για τα “ελάφια”, ενώ στους 15 πόντους σταμάτησε ο Κρις Μίντλετον. Καλή εμφάνιση, από τον Πατ Κόναγκτον, ο οποίος σημείωσε 14 πόντος.

Αυτή ήταν η 38η εφετινή νίκη για τα “σπιρούνια” σε σύνολο 67 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ (39-29). Από την άλλη πλευρά, τα “ελάφια” γνώρισαν την 17η εφετινή τους ήττα, επίσης σε σύνολο 67 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο (50-17).

Οι πόντοι:

Σπερς: Ντε Ρόζαν 28, Άλντριτς 29, Ποέλτι 8, Φορμπς 12, Ουάιτ 7, Μπελινέλι 16, Μπέρτανς 5, Μάιλς 16

Μπακς: Μίντλετον 15, Αντετοκούνμπο 27, Λόπες 11, Μπρόγκντον 5, Μπλέντσο 21, Μίροτιτς 10, Κόναγκτον 14, Γκασόλ 3, Σνελ 6, Ντι Βιντσέντσο 2