Πρόκριση για τη Σπαρτάκ Μόσχας! (video)

Το δριμύ ψύχος είχε απαγορεύσει τη διεξαγωγή του προημιτελικού μεταξύ Κρίλια και Σπαρτάκ Μόσχας στις 28 Φεβρουαρίου κι έτσι το τελευταίο εισιτήριο των ημιτελικών παρέμενε διαθέσιμο. Η Σπαρτάκ Μόσχας κατάφερε να επικρατήσει 3-1 εκτός έδρας της Κρίλια και να πανηγυρίσει την πρόκριση στον μονό προημιτελικό του Μέταλουργκ στη Σαμάρα της Ρωσίας.

Η Σπαρτάκ μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και κατέφερε να ανοίξει το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Ζε Λουίς. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους και στην επανάληψη η Κρίλια προσπάθησε κυρίως στα
πρώτα λεπτά για την ισοφάριση. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και στο 71ο λεπτό ο Κουίνσι Πρόμες έγραψε το 2-0 και ουσιαστικά έκανε πιο ξεκάθαρη την υπόθεση πρόκριση για την ομάδα του. Ο σούπερ σταρ της Σπαρτάκ σκόραρε στο 77' για το 3-0 και κάπου εκεί έληξαν όλα. Η Κρίλια δεν το έβαλε κάτω και είχε στη συνέχεια δοκάρι με τον κορυφαίο της παίκτη, Αζέρ Αλίεφ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αλεξάντερ Σομπόλεφ έφτασε στο γκολ της τιμής και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών διαμορφώθηκαν ως εξής: Σπαρτάκ Μόσχας - Τόσνο και Σινίκ Γιάροσλαβλ - Αβανγκάρντ Κουρσκ.