«Πράσινη» καταιγίδα τίτλου! (video)

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Προμηθέα με σκορ 111-77 και κατέκτησε το 37ο πρωτάθλημα της ιστορία του με 3-0 νίκες επί των Πατρινών. Σαρωτική η ομάδα του Πιτίνο, που χάρισε στον κόσμο της μια μοναδική παράσταση και έθεσε νέο ρεκόρ παραγωγικότητας σε τελικό.

Ο τρίτος τελικός τελείωσε σχεδόν… με το ξεκίνημα του. Μετά από μόλις 6 λεπτά αγώνα η διαφορά είχε φτάσει στους 15 (!) πόντους, με το 20-5 που έγραφε ο φωτεινός πίνακας να αναπαριστά τη διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη,
με τη διαφορά στο δεκάλεπτο να είναι στο +23 (31-8) και να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, αφού οι γηπεδούχοι σκόραραν όποτε και όπως ήθελαν. Είναι ενδεικτικό ότι σε 14 λεπτά είχαν πετύχει 45(!) πόντους και έκλεισε το ημίχρονο στο 62-34.

Το ερώτημα του δεύτερου μέρους δεν ήταν φυσικά αν θα γινόταν το 3-0, αλλά που… θα σταματούσε το κοντέρ. Η τρίτη περίοδος βρήκε τη διαφορά στους 33 πόντους (86-53) και η κατοστάρα ήταν θέμα χρόνου.

Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Ματ Λοτζέσκι έγραψε με τρίποντο το 105-72, καταρρίπτοντας το ρεκόρ παραγωγικότητας σε τελικούς πλέι-οφ από το 1992 και εντεύθεν, αυτό των 103 πόντων από τον πρώτο φετινό τελικό. Το τελικό 111-77 ήρθε μέσα σε αποθέωση για τους πρωταθλητές, που διατήρησαν τα πρωτεία στην Ελλάδα.

Για την ιστορία, ο Καλάθης είχε 12 πόντους και 9 ασίστ, ο Τόμας 16, ο Παπαγιάννης 16, ο Λοτζέσκι 13 και ο Αντετοκούνμπο 12. Για τους Πατρινούς, οι οποίοι ολοκλήρωσαν μια μαγευτική σεζόν, ο Χολ είχε 12 πόντους και ο Μέιερ 10.