Πλησιάζει το απόλυτο ρεκόρ η Σίτι!

Η μεγάλη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Τότεναμ, λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό της από τους Λονδρέζους στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, έφερε την ομάδα του Γκουαρντιόλα, ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Όπως έλεγε και ο Γκουαρντιόλα μετά τη λήξη του αγώνα, «ο τίτλος παραμένει στα δικά μας χέρια, έχοντας να αντιμετωπίσουμε την καλύτερη Λίβερπουλ όλων των εποχών και μία από τις καλύτερες ομάδες που έχω δει στη ζωή μου!».
Το 1-0 της Σίτι επί της Τότεναμ, ανέδειξε ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία:

Με τις
4 επεμβάσεις που πραγματοποίησε ο Έντερσον, βοήθησε την Σίτι να κρατήσει για 17ο παιχνίδι απαραβίαστη την εστία της

1. Η Μάντσεστερ Σίτι έχει κερδίσει 25 ματς στην έδρα της σε όλες τις διοργανώσεις, τις περισσότερες από μία ομάδα σε μία σεζόν και τις περισσότερες σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ, μετά τις 26 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την περίοδο 2010-11. Χρειάζεται λοιπόν άλλη μία για να ισοφαρίσει το απόλυτο ρεκόρ

2. Η Τότεναμ έχει ηττηθεί σε 5 συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, για πρώτη φορά μετά τον Μάιο του 2004, όταν υπό τις οδηγίες του Ντέιβιντ Πλετ είχε ηττηθεί 6 συνεχόμενες φορές

3. Η Σίτι έχει κερδίσει 10 συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος, το καλύτερο σερί μετά τις 18 συνεχόμενες νίκες της μεταξύ Αυγούσου και Δεκεμβρίου του 2017, που είναι και το απόλυτο ρεκόρ στην Πρέμιερ Λιγκ

4. Η Τότεναμ έχει ηττηθεί 11 φορές φέτος, όσες στις 2 προηγούμενες σεζόν μαζί(4 iτην περίοδο 2016-17 και 7 την περίοδο 2017-18)

5. Ο Αγουέρο δεν έχει σκοράρει στα 7 τελευταία ματς απέναντι στην Τότεναμ στο πρωτάθλημα, όταν είχε πετύχει 10 γκολ στα πρώτα 7 ματς απέναντι στην ομάδα του Ποτσετίνο

6. Ο Φόντεν έγινε ο τρίτος νεαρότερος παίκτης της Σίτι που σκοράρει στην Πρέμιερ Λιγκ, μετά τον Ρίτσαρντς και τον Στάριτζ

7. Η Τότεναμ ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά τον Οκτώβριο του 2017 (απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), χωρίς τον Χάρι Κέιν στην σύνθεση της