Πλησίασε τον …Άθλο, όρθιος ο Παναθηναϊκός στην Ορεστιάδα

Ο Παναθηναϊκός άφησε έναν πολύτιμο βαθμό στην ακριτική πόλη, ανέβηκε στους 10 βαθμούς στη βαθμολογία και πλέον βρίσκεται -4 από τον Ολυμπιακό και -2 από τον ΠΑΟΚ.

Οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 σετ αλλά γύρισαν το ματς, πέρασαν μπροστά με 2-1 σετ

όμως τελικά χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να επικρατήσουν με 15-12. Μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού ήταν ο Λούκας Ρανγκέλ με 15 πόντους, 65% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 2 μπλοκ, ενώ ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 23 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι. Λίμπερο και πάλι αγωνίστηκε ο Βασίλης Κωστόπουλος.

Κορυφαίο σετ για τον Παναθηναϊκό ήταν το 2ο σετ όπου σημείωσε 6 άσσους. Ο Άθλος μπήκε δυνατά και όπως και με τον Ολυμπιακό έδειξε στοιχεία μεγάλης ομάδας αποφασισμένη να παλέψει όλα τα ματς στο πρωτάθλημα. Κορυφαίες εμφανίσεις έκαναν οι Κασαμπαλής, Γκλαντστόουν αλλά και ο λίμπερο Σπύρος Βελούδης σε υποδοχή και άμυνα.

Ο Άθλος χάνει τρίτο ματς στο τάι μπρέικ και παρότι παραμένει η μόνη ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 3 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 12 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 12 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 11π. (8/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 13 (11/36επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (3/5επ.), Αλγκούλ 9 (3/11επ., 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 20%αρ.) Γκένοφ 13 (11/31επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 28%αρ.) / Βελούδης (λ. – 38%υπ., 14%αρ.), Χατζημαρινάκης (λ), Μποζίδης Βασ. 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης, Τσολακίδης, Μποζίδης Π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15π. (12/28επ., 1 μπλκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 35%αρ.), Πετρέας 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (0/2επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 15 (11/17επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/20επ., 56%υπ., 25%αρ.), Ερνάντεζ 23 (18/38επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κωστόπουλος λ. (55%υπ., 18%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης.