Πλήρωσε τα λάθη του ο Άρης στο Πανεβέζις

Οι γηπεδούχοι ζεστάθηκαν νωρίς αφού με ένα 11-0 προηγήθηκαν με 18-9 στα μισά της πρώτης περιόδου. Με ηγέτη στην επίθεση τον Βασίλη Τολιόπουλο ο Άρης επέστρεψε προηγήθηκε με 25-26 αλλά μετά πλήρωσε πολλά λάθη ειδικά στο επιθετικό κομμάτι και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 43-36.

Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε 12 περισσότερες κατοχές και είχε οδηγήσει τους γηπεδούχους σε 12 λάθη δεν μπόρεσε να πάρει κάτι περισσότερο. Η Λιετκαμπέλις έκλεισε το πρώτο μέρος με ένα 7-0 και έμεινε

μπροστά όλο τον υπόλοιπο αγώνα.

Ο Άρης μείωσε από 60-52 σε 61-59 στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά στην τέταρτη περίοδο η κούραση των παικτών του από το πολύωρο ταξίδι και το φόρτωμα λόγω φάουλ του Ντε Σόουζα έγειραν την πλάστιγκα του αγώνα. Να σημειωθεί ότι 2’56’’ πριν το τέλος αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή και ο κόουτς του Άρη Γιάννης Καστρίτης.

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ: Λελεβίτσους, Σαμπέτσκις 6, Στούκνις, Σλαβίνσκας, Λιπκέβιτσους 6, Μαλντούνας 5, Βάρνας 3, Ορελικ 19, Πόποβιτς 13, Χατζιμπέγκοβιτς 3, Βαλίνσκας 8, Σιρβίντις 21.

ΑΡΗΣ: Σλαφτσάκης, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 19, Καρ 6, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 2, Μποχωρίδης 8, Ντε Σόουζα 16, Χάρελ, Γκαλινάτ 15.