Πήρε τη νίκη (76-67) με Τουπάν ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε πίεση από τον Αρη, ειδικά στην 4η περίοδο του αγώνα, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και με 17 πόντους του Τουπάν πήρε τη νίκη με 76-67. Οι Κίτρινοι είχαν για πρώτο σκόρερ τον Μποχωρίδη (13 π.) ήταν στο -4 (69-65) στα 2'51'' πριν το τέλος, έμειναν χωρίς σκορ στο τελευταίο δίλεπτο και γνώρισαν την ήττα. Το ματς στο Σ.Ε.Φ. για την 17η Αγωνιστική της Basket League
διατήρησε το ενδιαφέρον του μέχρι το τέλος.

Ηταν στο +16 στο 30'

Ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο με 21-16. Ο Αρης μπήκε πιο δυνατά και είχε το 2-7 υπέρ του στο 3' αλλά αυτή (αφ' ενός) ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που είχε στο παιχνίδι και αφ' ετέρου από το 4' και μετά, ο Ολυμπιακός ήταν μονίμως στο προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο, οι Ερυθρόλευκοι "έχτισαν" τη διαφορά τους και έκλεισαν το ημίχρονο με +12, 48-36.
Στην τρίτη περίοδο, στο 25', ο Αρης μείωσε στο -7 (52-45) αλλά από εκεί και μετά, ο Ολυμπιακός πάτησε "γκάζι" και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, στο +16, 65-49.

Η ζώνη του Αρη

Οι Κίτρινοι επέστρεψαν στο παιχνίδι με "όπλο" τη ζώνη. Ο Ολυμπιακός που έκλεισε το παιχνίδι με 7/17 τρίποντα (χαμηλό το ποσοστό του Αρη με 4/20) δεν μπορούσε να βρει λύσεις και στην τέταρτη περίοδο έβαλε μόνο 11 πόντους. Το επιμέρους σκορ σε αυτό το κομμάτι του αγώνα ήταν 11-18.
Ο Αρης μείωσε μέχρι και τους 4 πόντους (69-65 στα 2'51'' πριν το τέλος, με καλάθι του Μποχωρίδη) στο τελευταίο δίλεπτο πάντως ήταν άποντος. Το τελευταίο καλάθι για τον Αρη το έβαλε ο Μπελ για το 72-67 στο 38'.
Ο Ολυμπιακός από το 69-65 και μετά, πήρε πόντους με: τρίποντο του Τουπάν, βολές του Μιλουτίνοφ και λέι-απ του Γουίλιαμς-Γκος και πήρε τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 9 (1), Μιλουτίνοβ 6 (9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 9 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Γουέμπερ 8 (8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 λάθη), Πρίντεζης 7 , Αγραβάνης 7 (1), Σπανούλης, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (2), ΛεΝτέι 3.
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 13 (1), ΜακΓκί 3, Μπελ 9 (1), Χάρις, Σλαφτσάκης 5 (1), Τολιόπουλος 7 (1), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6, Νταλό 10, Κάιζερ 8 (5 ριμπάουντ.
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/37 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 17/20 βολές, 31-7 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα.
Τα ομαδικά στατιστικά του Αρη: 23/49 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 9/14 βολές, 23-12 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα.