Πήραν το θρίλερ οι Μπλέιζερς

Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς επικράτησαν 131-127 των Λος Άντζελες Κλίπερς εκτός έδρας και έφτασαν τις 17 νίκες στην κανονική περίοδο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ ο οποίος σημείωσε 39 πόντους σε 35,30 λεπτά συμμετοχής. Επίσης είχε έξι ασίστ, τρία ριμπάουντ και δυο κλεψίματα. Ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ είχε 27 πόντους για τους νικητές, ενώ στους 20 σταμάτησε ο Γουσούφ Νούρκιτς.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Τομπίας Χάρις σημείωσε double double
με 39 πόντους και έντεκα ριμπάουντ, σε 35,22 λεπτά συμμετοχής. Ο Σάι Τζίλγκεους Αλεξάντερ είχε 24 πόντους και ο Ντανίλο Γκαλινάρι είχε 22. Αυτή ήταν η 17η εφετινή νίκη των φιλοξενούμενων σε σύνολο 30 αναμετρήσεων, ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν τη 13η εφετινή τους ήττα, επίσης σε σύνολο 30 αναμετρήσεων.

Οι πόντοι:

Κλίπερς: Χάρις 39, Γκαλινάρι 22, Τζίλγκεους Αλεξάντερ 24, Χάρελ 15, Μπέβερλι 10, Σκοτ 7, Ουάλας 8, Μαριάνοβιτς 2

Μπλέιζερς: Χάρκλες 13, Αμινού 8, Νούρκιτς 20, Μακ Κόλουμ 27, Λίλαρντ 39, Τέρνερ 10, Κόλινς 6, Στάουσκας 6, Λέοναρντ 2