Πινγκ Πονγκ: Νέα ελπιδοφόρα εμφάνιση ο Αλεξούδης, θα ολοκληρώσει για τις θέσεις 25-32 στο Euro Mini Champs

Στο πανευρωπαϊκής εμβέλειας καθιερωμένο τουρνουά των Γάλλων για παμπαίδες και παγκορασίδες, ο αριστερόχειρας διεθνής του ΓΣ Φιλία Ορεστιάδας έδειξε ξανά το ταλέντο του και προχώρησε στο ταμπλό των αθλητών έως 13 ετών μέσα από τέσσερα προκριματικά στάδια. Ακολούθως, γνώρισε δύσκολα δύο ήττες και αύριο Κυριακή 27/08 θα κλείσει τους αγώνες του για τις θέσεις 25-32, όμως τα πήγε καλύτερα από την περασμένη σεζόν στο ίδιο όπεν και την ίδια κατηγορία. Τότε, είχε χάσει στο τελευταίο στάδιο την είσοδο στο κυρίως ταμπλό και μετά έφτασε στη 16άδα του «παρηγοριάς». Τώρα, έφτασε

στους 32 καλύτερους ανάμεσα σε 127 αθλητές κι επιπλέον στα δύο από τα τέσσερα προκριματικά στάδια προκρίθηκε ως νικητής του ομίλου του. Στο Centre Sportif Nelson Mandela à Schiltigheim έχει την τεχνική καθοδήγηση του Μανώλη Αλαρούπι, με τον οποίο είναι μαζί στη Γαλλία από την περασμένη βδομάδα για το προπονητικό καμπ επιλέκτων της ETTU, που έγινε στο Κρεπς (Eurotalents Development Camp II U-13).

Στο στάδιο 1 του Euro Mini Champs στα αγόρια U13 σχηματίστηκαν 32 γκρουπ. Ο Αλεξούδης ήταν επικεφαλής στο 7ο γκρουπ και επιβεβαίωσε τον ρόλο του κατακτώντας την πρωτιά με 3 νίκες. Στην πρεμιέρα έκαμψε δύσκολα τον Τσέχο Βόλτετς Λαστόβκα με 3-2 σετ (15-17, 11-5, 16-14, 6-11, 11-6) και στη συνέχεια κατέβαλλε τον Γάλλο Εστέμπαν Καρλιέ με 3-0 (11-7, 11-5, 11-7) και τον επίσης Γάλλο Γιουκί Τσεν (εκπρόσωποι περιφερειών και σωματείων αμφότεροι) με 3-1 (6-11, 11-8, 11-5, 11-4).

Στο στάδιο 2 έγιναν 24 γκρουπ. Ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού παμπαίδων ήταν από τη 2η σειρά στο 7ο γκρουπ, με νέες καλές εμφανίσεις αναδείχτηκε ξανά νικητής, απλά αυτή τη φορά σε ισοβαθμία. Στην αρχή επικράτησε με 3-2 σετ του Γάλλου Τε Ορελιέν (11-7, 10-12, 9-11, 11-5, 11-3). Στη 2η αγωνιστική έχασε 3-1 σετ από τον Ουκρανό Άρτεμ Κάρτσουκ (9-11, 7-11, 11-3, 8-11) και στην 3η νίκησε τον επικεφαλής Άλεξ Κορέν από τη Σλοβενία με 3-0 σετ (11-7, 11-6, 11-7). Ο Έλληνας αθλητής ισοβάθμησε με Κάρτσουκ, Κορέν και πήρε την 1η θέση διότι από τα μεταξύ τους ματς είχε συντελεστή +1 στα σετ με νίκη 3-0 και ήττα 3-1.

Στο στάδιο 3 δημιουργήθηκαν επίσης 24 γκρουπ, αλλά των 3ων αθλητών. Ο Αλεξούδης αγωνίστηκε στο 19ο γκρουπ και πήρε την προνομιούχο 2η θέση με 1 νίκη και 1 ήττα. Αρχικά κάμφθηκε από τον Λιθουανό Μιλβίντας Πετρουσκεβίτσιους με 3-2 σετ (8-11, 11-4, 13-11, 8-11, 8-11) κι έπειτα ξεπέρασε τον Γάλλο Νικίτα Ρισάρ με 3-1 σετ (11-6, 13-11, 4-11, 13-11).

Στο στάδιο 4, που ήταν και το τελευταίο πριν από τα νοκ άουτ ματς, συνέχισαν 48 παιδιά και τα γκρουπ ήταν 16 με 3 αθλητές το κάθε ένα. Ο Αλεξούδης βρέθηκε στο 8ο γκρουπ και προκρίθηκε στο ταμπλό ως 2ος. Έχασε από τον Βέλγο επικεφαλής Ματ Κλοσέ με 3-0 σετ (5-11, 8-11, 10-12) και νίκησε τον Γάλλο Λένι Τζαν από τη Βρετάνη οριακά με 3-2 σετ κι αφού χρειάστηκε να σώσει ένα ματς μπολ στο 4ο σετ (6-11, 11-8, 10-12, 14-12, 11-6).

Με την πρόκριση των δύο πρώτων αθλητών από τα γκρουπ του σταδίου 4 σχηματίστηκε για την τελική φάση ταμπλό των «32». Ο 1ος γύρος έγινε σήμερα Σάββατο το απόγευμα με τον Εβρίτη πρωταθλητή να γνωρίζει την ήττα από τον Γάλλο Νόλαν Τζόνστον. Προηγήθηκε στο σκορ, αλλά στο τέλος έχασε με 3-1 σετ και αποκλείστηκε από την πρώτη 16άδα (11-8, 8-11, 9-11, 6-11). Δεν ολοκλήρωσε την προσπάθειά του πήγε για ματς κατάταξης στην πλευρά των «χαμένων» και αντιμετώπισε τον Ρουμάνο Ιονέλ Αλεξάντρου για τις θέσεις 17-32. Εκεί πήρε προβάδισμα με 2-0, μπορούσε ακόμα και να επικρατήσει με 3-0, όμως κάμφθηκε στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ και βρέθηκε στις θέσεις 25-32 (11-7, 11-6, 9-11, 9-11, 4-11). Συνεχίζει σε ματς κατάταξης στην τελευταία μέρα του τουρνουά και επόμενος αντίπαλος είναι ο Πορτογάλος Ροντρίγκο Αντράτε.