Περιστέρι – ΑΕΚ 80-84: Η Ένωση είχε την τελευταία λέξη στο θρίλερ

Ματσάρα με τα όλα της στο Περιστέρι, εκεί όπου η ΑΕΚ ήταν καθοριστικά καλύτερη στην τελευταία περίοδο, επικράτησε σε αυτή με 26-16 και έφυγε νικήτρια από το κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” με κορυφαίους τους Μακγκρίφ (18π, 7ρ) και Μίτσελ (16π, 7ρ) και τον Φρέιζερ να σκοράρει καθοριστικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από θλιβερά επεισόδια στην πρώτη περίοδο, όταν κουκουλοφόροι εισέβαλλαν στην εξέδρα των επισήμων και συνεπλάκησαν

με ανθρώπους της ΑΕΚ που ήταν εκεί, με αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και είχε σταθερό προβάδισμα (15-20, 37-40 στο ημίχρονο), με το Περιστέρι να κυνηγά στο σκορ και να μην την αφήνει να πάρει διαφορά παρά τα πολλά του λάθη.

Η ομάδα του Σπανούλη κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο, ο Ντένμον πήρε φωτιά και με 27 πόντους σε αυτό το διάστημα το ματς γύρισε στο 64-58 του 30΄, όμως οι λογαριασμοί ήταν ακόμα ανοιχτοί. Φρέιζερ και Μακγκρίφ ανέλαβαν ευθύνες και έφεραν το ματς στο 70-73 στα 4:35 για το τέλος, το Περιστέρι πέρασε μπροστά 74-73 στα 3:54 και η αγωνία χτύπησε κόκκινο.

Ο Μπίλαν ισοφάρισε σε 78-78 με δύο βολές στα 1:41, ο Γουίλιαμς τον μιμήθηκε με 2/2 στα 1:23 και ο Ντένμον αστόχησε σε τρίποντο προσπεράσματος στα 1:15. Ο Φρέιζερ σκόραρε για δύο πόντους στα 50΄΄ (78-82), ο Ντένμον με 2/2 μείωσε ξανά στα 40΄ (80-82), όμως ο Φρέιζερ ξανά με δύσκολο σουτ πατώντας τη γραμμή έφερε το ματς στο 80-82 στα 23΄΄. Ο Μωραϊτης κλείστηκε, έκανε λάθος και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Ένωσης.

Για τους νικητές ο Μακγκρίφ είχε 18 πόντους, ο Μίτσελ 16, ο Γουίλιαμς 14, ο Φρέιζερ 13 και ο Μάντσεν 12.

Για το Περιστέρι των 8/30 τριπόντων (Φρανσίσκο 1/6, Μωραίτης 0/4) ο Ντένμον είχε 27 όντους, ο Μπίλαν 12, ο Ραντάνοφ 11 και ο Ντέιβις 10.