Περίπατος των πρωταθλητών στο Λος Άντζελες (photo)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς δε συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στους Λος Άντζελες Κλίπερς και τους νίκησαν εύκολα με 112-94, εκτός έδρας. Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ήταν ο Στεφ Κάρι, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους με τρία τρίποντα σε 33,03 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Αμερικανός παίκτης είχε πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο. Ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 24 πόντους, ενώ ο Ντε Μάρκους Κάζινς, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Ουόριορς, σταμάτησε στους 14 πόντους. Στους 12 πόντους ο Κλέι Τόμπσον.

Από την άλλη πλευρά, ο Τομπίας Χάρις είχε
28 πόντους και εννέα ριμπάουντ για τους γηπεδούχους σε 35,43 λεπτά συμμετοχής και άγγιξε το double double. Ο Σάι Τζίλγκεους Αλεξάντερ σημείωσε 24 πόντους για τους Κλίπερς και ήταν μόλις ο δεύτερος παίκτης των γηπεδούχων με διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτή ήταν η 31η εφετινή νίκη για τους “πολεμιστές” σε σύνολο 45 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο (31-14). Οι Κλίπερς γνώρισαν την 20η εφετινή τους ήττα σε σύνολο 44 αναμετρήσεων (24-20).

Οι πόντοι:

Κλίπερς: Χάριςι 28, Γκαλινάρι 1, Γκόρτατ 6, Μπράντλι 6, Τζίλγκεους Αλεξάντερ 24, Χάρελ 4, Ουάλας 4, Μπέβερλι 4, Σκοτ 5, Ρόμπινσον 4, Θόρνγουελ 1, Μότλι 7

Ουόριορς: Ντουράντ 24, Γκριν 7, Κάζινς 14, Τόμπσον 12, Κάρι 28, Λούνι 5, Ιγκουοντάλα 7, Μακ Κίνι 2, Λίβινγκστον 2, Κουκ 5, Μπελ 6