Μεγάλη νίκη για την Μπασκόνια (video)

Η Μπασκόνια επικράτησε της Αρμάνι στην Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα με 80-75, έφυγε μια νίκη μπροστά και ταυτόχρονα κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της με τρεις στον πρώτο αγώνα (93-90) στο Μιλάνο.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό, έβρισκε λύσεις στην επίθεση, καθοδηγούμενη από έναν εκπληκτικό Μάικ Τζέιμς που πήγε στα αποδυτήρια με 17 πόντους έχοντας χάσει μόλις ένα σουτ.

Το πρώτο δεκάλεπτο με τον Γκουντάιτς να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία έληξε 16-21 ενώ το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου βρήκε την Αρμάνι στο +7 (42-49).

Η
επανάληψη όμως ήταν μια διαφορετική ιστορία. Η Μπασκόνια έσφιξε στην άμυνα, κέρδισε με τις μάχες κάτω από τα καλάθια με Πουαριέ (18 πόντοι-8ριμπάουντ, Φόγκμαν 11 πόντοι-10 ριμπάουντ, Ντιόπ 6 πόντοι-3 ριμπάουντ) κι έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο σημειώνοντας εύκολους πόντους.

Κατάφερε να κυριαρχήσει στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-10 (62-59) και να είναι μπροστά με 68-61 στα μισά του τέταρτου.

Με προσωπικά καλάθια ο Μάικ Τζέιμς μείωσε πρώτα σε 70-69 και στην συνέχεια σε 74-72.

Ο Χουέρτας έκανε το 76-72, ο Τζέιμς με βολές το 76-74 και πάλι ο Χουέρτας το 78-74.

Σ’ εκείνο το σημείο 13,1 πριν το τέλος ο Βιλντόζα έκανε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο στον Τζέιμς. Ο αμερικανός όμως ευστόχησε μόλις στην μία 9ενώ είχε 6/6 ως εκείνη την στιγμή) και ο Χουέρτας πάλι έκανε το 80-75 5,8’’ πριν το τέλος.

Στην επαναφορά ο Τζέιμς προτίμησε να σουτάρει για τρεις αμέσως από τα δέκα (!!!) μέτρα και να αστοχήσει, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη και τη διαφορά στην Μπασκόνια.

Ο Χουέρτας για τους νικητές καθοριστικός στο τέλος με 13 πόντους και 3 ασίστ, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Σαβόν Σιλντς.

Για την Αρμάνι ο Τζέιμς τελείωσε το ματς με 27 αλλά ήταν μοιραίος στις καθοριστικές στιγμές στο τέλος. Ο Γκουντάιτις είχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.