Περίπατος των “ελαφιών” κόντρα στις “σφίγγες” (photo)

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν εύκολα 131-114 τους Σάρλοτ Χόρνετς και έφτασαν τις 50 νίκες στην κανονική περίοδο την εφετινή σεζόν. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν για ένα ακόμα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε double double με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, σε 29,48 λεπτά συμμετοχής. Ο διεθνής Έλληνας παίκτης είχε επίσης έξι ασίστ και ένα κόψιμο. Ο Μπρουκ Λόπες τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 25 πόντους, ενώ από 18 πόντους είχαν οι Μάλκολμ Μπρόγκντον και Νίκολα Μίροτιτς.
Στους έντεκα πόντους ο Έρικ Μπλέντσο.

Από την άλλη πλευρά, ο Κέμπα Ουόλκερ είχε 25 πόντους για τους φιλοξενούμενους σε 31,14 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, μοίρασε και τέσσερις ασίστ. Ο Φρανκ Καμίνσκι είχε 16 πόντους για τους ηττημένους και 15 ο Μάιλς Μπρίτζες. Από 14 πόντους οι Τζέρεμι Λαμπ και Νικολάς Μπατούμ. Αυτή ήταν η 50η εφετινή νίκη των “ελαφιών” σε σύνολο 66 αναμετρήσεων (50-16), ενώ οι “σφίγγες” γνώρισαν την 36η εφετινή τους ήττα, επίσης σε σύνολο 66 αναμετρήσεων (30-36).

Οι πόντοι:

Μπακς: Μίντλετον 9, Αντετοκούνμπο 26, Λόπες 25, Μπρόγκντον 18, Μπλέντσο 11, Μίροτιτς 18, Κόναγκτον 2, Σνελ 4, Ιλιασόβα 7, Ντι Βιντσέντσο 11

Χόρνετς: Μπρίτζες 15, Ουίλιαμς 5, Ζέλερ 10, Μπατούμ 14, Ουόλκερ 25, Λαμπ 14, Καμίνσκι 16, Γκράχμα 6, Μπέικον 3, Χερνανγκόμες 3, Μονκ 3