Πέρασε η Άστον Βίλα από το «Ρίβερσαιντ» (video)

Πολύ ανώτερη η Άστον Βίλα επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της Μίντλεσμπρο στο «Ρίβερσαιντ» με 3-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ.

Οι «χωριάτες» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης και θα μπορούσαν αν είχαν σημειώσει κι άλλα γκολ.

Στο 18’ ο διαιτητής του αγώνα Άντι Ντέιβις δεν έδωσε καθαρό πέναλτι στην Βίλα σε ανατροπή του Άμπραχαμ από τον Φρεντ.

Δύο λεπτά αργότερα όμως μετά από κόρνερ του Γκρίλις ο Τσέστερ με κοντινή προβολή έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι
έχασαν στην συνέχεια καλές ευκαιρίες με τους Ελ Γκάζι (24’), ΜακΓκιν (26’) και Άμπραχαμ (42’) για να σημειώσουν κι άλλα γκολ.

Στην επανάληψη συνέχισαν να έχουν την κατοχή και κατάφεραν να κάνουν το 0-2 στο 64’ όταν μετά από γύρισμα του Μπολάσι με προβολή ο Άμπραχαμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 11ο φετινό του γκολ.

Η Μίντλεσμπρο προσπάθησε ν’ αντιδράσει κι έχασε καλή ευκαιρία στο 67’ με το σουτ του Ασομπαλόνγκα να φεύγει άουτ.

Στο 80’ είχε την καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι με το σουτ του Χιούτζιλ να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Νάιλαντ.

Στο 83’ όμως ο Γούιλαν με δυνατό σουτ που έφυγε μέσα από τα χέρια του Ράντολφ, έκανε το τελικό 0-3.