Πέρασαν δύσκολο από το Ντιτρόιτ οι Μπακς (photo)

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν δύσκολα (107-104) τους Ντιτρόιτ Πίστονς εκτός έδρας και έφτασαν τις είκοσι νίκες στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε double double με 32 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, σε 31,11 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα,
ο διεθνής Έλληνας παίκτης είχε πέντε ασίστ και δυο κοψίματα. Ο Κρις Μίντλετον σημείωσε 22 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Έρικ Μπλέντσο σταμάτησε στους 17 πόντους, μοιράζοντας και εννέα ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρέτζι Μπούλοκ με 24 πόντους, ενώ ο Στάνλεϊ Τζόνσον βοήθησε επιθετικά με 20 πόντους,. Όμως ο Μπλέικ Γκρίφιν ήταν αυτός που έκλεψε την παράσταση για τους γηπεδούχους με το triple doulbe που σημείωσε. Ο Αμερικανός παίκτης είχε 19 πόντους, έντεκα ασίστ και δέκα ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και από τον Αντρέ Ντράμοντ, ο οποίος σημείωσε double double με δέκα πόντους και 14 ριμπάουντ. Αυτή ήταν η εικοστή εφετινή νίκη για τα “ελάφια” σε σύνολο 29 αναμετρήσεων, ενώ τα “πιστόνια” γνώρισαν την 14η εφετινή τους ήττα σε σύνολο 28 αναμετρήσεων.

Οι πόντοι:

Πίστονς:Μπούλοκ 24, Γκρίφιν 19, Ντράμοντ 10, Κέναρντ 3, Τζάκσον 11, Γκάλογουεϊ 5, Τζόνσον 20, Καλντερόν 4

Μπακς: Μίντλετον 22, Αντετοκούνμπο 32, Λόπες 3, Σνελ 12, Μπλέντσο 17, Ουίλσον 9, Μπράουν 9, Μέικερ 2, Χιλ 1