Πέρασαν από τη Μινεσότα τα “σπιρούνια” (photo)

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς νίκησαν 116-113 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς εκτός έδρας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαμάρκους Άλντριτς. Ο Αμερικανός παίκτης σημείωσε 25 πόντους και μάζεψε εννέα ριμπάουντ, σε 36,26 λεπτά συμμετοχής στην αναμέτρησης. Ο Ρούντι Γκέι είχε 22 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι σταμάτησε στους 19. Στους 15 πόντους ο Ντέρικ Ουάτι.

Από την άλλη πλευρά, οι Ντέρικ Ρόουζ και Καρλ Άντονι Τάουνς είχαν από 23 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ στους 17 σταμάτησε ο Άντριου Ουίγκινς. Ο Τζεφ Τιγκ σημείωσε 15 πόντους και ο Ταζ
Γκίμπσον σημείωσε double double με 14 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Αυτή ήταν η 27η εφετινή νίκη για τα “σπιρούνια” σε σύνολο 47 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο. Οι “λύκοι” γνώρισαν την 24η εφετινή τους ήττα σε σύνολο 45 αναμετρήσεων.

Οι πόντοι:

Τίμπεργουλβς: Ουίγκινς 17, Γκίμπσον 14, Τάουνς 23, Οκόγκιε 10, Τιγκ 15, Σάριτς 2, Ντιένγκ 5, Ρόουζ 23, Τόλιβερ 2, Μπέιλες 2

Σπερς: Γκέι 22, Άλντριτς 25, Γκασόλ 3, Ουάιτ 15, Φορμπς 10, Μπέρτανς 11, Μάιλς 3, Μπελινέλι 19, Ποέλτι 4, Κάνινγκαμ 4