Πεντάρα για την Μπάγερν

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 μόλις στο 12’ η Μπάγερν κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με 5-2.

Ισοπαλία για Ντόρτμουντ, σημαντικό διπλό για την Σάλκε στην έδρα ης Στουτγκάρδης του Τάσου Δώνη που μπήκε ως αλλαγή.

Η Χόφενχαϊμ αιφνιδίασε τους Βαυαρούς και πήρε το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Ουτχ και με τη συμπλήρωση 12 λεπτών αγώνα έφτασαν σε ένα δεύτερο γκολ με τον Βάγκνερ. Το σύνθημα αντεπίθεσης δόθηκε από τον Λεβαντόφσκι στο 21΄και τέσσερα λεπτά αργότερα
ο Μπόατενγκ έφερε το ματς στα ίσια.

Η Μπάγερν καθάρισε το ματς στο δεύτερο μέρος εκεί «μίλησαν» αρχικά οι Κομάν (62’) και Βιδάλ (66’), ενώ λίγο πριν το τέλος ο Βάγκνερ ήρθε να πληγώσει την πρώην ομάδα του και να διαμορφώσει το τελικό 5-2 για τους πρωταθλητές.

Οι Φράιμπουργκ κρατούσε το διπλό στη έδρα της Μπορούσια, μέχρι τις καθυστερήσεις αφού είχε προηγηθεί με δύο γκολ του Πέτερσεν (21’, 68’) απαντώντας σε εκείνο του Καγκάβα, αλλά ελάχιστα λεπτά πριν το τέλος ο Τόγιαν έγραψε το 2-2 που έμεινε μέχρι τη λήξη του ματς.

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη για έξοδο στο Champions League έχασε η Λειψία που δεν κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του Αμβούργου, το οποίο πήρε ένα βαθμό στη μάχη που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό (1-1).

Σπουδαία νίκη που την ανεβάζει πολύ στη βαθμολογία πέτυχε η Σάλκε, η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Στουτγκάρδης.

Η Κολωνία δεν κατάφερε να κερδίσει την Άουγκσμπουργκ μένοντας στο 1-1, με αποτέλεσμα να παραμείνει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.