Παρτίζαν – Βίρτους Μπολόνια 75-77: Όρθια στη «κόλαση» και 2η στη κατάταξη (highlights)

Η Βίρτους φέτος έχει ανεβάσει τον πήχη. Πέρασε και από το Βελιγράδι πετυχαίνοντας την 4η νίκη της μακριά από τη Μπολόνια και 12η συνολικά (έχει 8 σερί στην έδρα της). Η Παρτίζαν προηγήθηκε με καλάθι του Πονίτκα που σπάνια αρχίζει πεντάδα και μετά κυνηγούσε σε όλο το ματς το σκορ. Χαμηλό σκορ στο πρώτο ημίχρονο με την Παρτίζαν να μένει στους 36 πόντους και τους Νάναλι και Καμπόκλο να έχουν τους 22 πόντους. Η Βίρτους με πολυφωνία στην επίθεση και δυνατή άμυνα έβρισκε λύσεις από παντού και από όλους τους παίκτες που πήρε μαζί

του ο Μπάνκι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 36-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βίρτους ανεβάζει την διαφορά στους 11 (38-49), όμως Νάναλι και Πάντερ, που άργησε να ξυπνήσει κλείνουν το δεκάλεπτο στους 5 (55-60). Στην τελευταία περίοδο η διαφορά πήγε στους 7 με το πρώτο καλάθι του Ντάνστον (60-67), όμως ο Καμίνσκι που δεν είχε παίξει καθόλου στο πρώτο μέρος, ήρθε από τον πάγκο και έφερε το ματς στο πόντο (68-69). Χάκετ και Λούντμπεργκ ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή, ο Πάντερ έκανε λάθη και έμεινε ξανά χαμηλά, μεγάλο σουτ από τον Λούντμπεργκ για το 72-75, ο Καμίνσκι προσπάθησε να στείλει το ματς στη παράταση αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο και οι Ιταλοί απέδρασαν από την κόλαση της Σερβίας.