ΠΑΟΚ-Μαρούσι 79-85: «Άλωσε» την Πυλαία (highlights)

Ο Γιώργος Λιμνιάτης είδε πέντε παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ με το +6, κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου (75-80), Αντίθετα ο «Δικέφαλος του Βορρά», που είχε μεσοβδόμαδα παιχνίδι, εμφανίστηκε κουρασμένος στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και γνώρισε την τρίτη εντός έδρα ήττα του. Μάλιστα, η κόρνα της λήξης έφερε και κάποιες αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα, αλλά στα εναπομείναντα δύο μέχρι το τέλος της περιόδου οι παίκτες του κ. Τακιανού πίεσαν περισσότερο στην άμυνα

και βρήκαν λύσεις επιθετικά με Φρίντικσον και Τσαϊρέλη. Το 14-14 μετατράπηκε σε 21-14, ενώ το σερί συνεχίστηκε και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου φτάνοντας στο 11-0 (25-14). Οι φιλοξενούμενοι σιγά σιγά «ροκάνισαν» τη διαφορά και δύο φορές έφτασαν στην ισοπαλία (30-30 και 36), αλλά τελικά πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους (42-38).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +8 (50-42), αλλά με πρωταγωνιστές τους Χιλ και Ραντούλιτσα το Μαρούσι έτρεξε σερί 10-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (50-52) στα μισά της περιόδου. Οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (60-59) πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Το 65-59 δεν ήταν ικανό να δώσει ώθηση στους γηπεδούχους. Με επί μέρους 13-2 το Μαρούσι πήρε το πάνω χέρι και έβαλε τον αντίπαλο του σε θέση οδηγού (67-72). Το Μαρούσι συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό να βρίσκει τρόπους για να «σπάει» την πίεση των παικτών του Τακιανού και με ψυχραιμία να διατηρεί μέχρι το τέλος το προβάδισμα (79-85).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85

Τα στατιστικά του αγώνα

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): ΜακΝίς 8, Χάρισον 17 (1), Σχίζας 6 (2), Φρίντρικσον 14 (1), Μαργαρίτης 8 (1), Γκίλμορ 5 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης 13, Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 4.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Λημνιάτης): Χιλ 14 (2), Τζούστον 17 (1), Μπρίσκο 18 (1), Ραντούλιτσα 13, Νικολαϊδης 4, Σιμπάντε, Στασινός, Φιλιππάκος 2, Γούνταρντ 15 (1), Γιαννόπουλος 2.