ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 85-87: Απόδραση με Λάνγκφορντ!

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 85-87: Απόδραση με Λάνγκφορντ! ckaouΣάβ, 03/13/2021 - 19:26

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε buzzer beater στην παράταση και η ΑΕΚ πέρασε από την Πυλαία σε χορταστικό ντέρμπι δικεφάλων! Έχασε την ευκαιρία για νίκη στην κανονική διάρκεια ο ΠΑΟΚ, "τρίποντη" παράσταση του

Κάρτερ (27π).

Το ματς
Μια μεγάλη μάχη έδωσαν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην Πυλαία. Η Ένωση είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχτιζε διαφορές, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπους να επιστρέφουν.

Από το φινάλε του ημιχρόνου κιόλας η Ένωση έφτασε στο +10 μ τρίποντο του Λοτζέσκι, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με μπροστάρη τον Γκρίφιν (12π στο ημίχρονο) και μείωσε τον πόντο με 9-0 σερί, 36-37. Εν τω μεταξύ η ΑΕΚ είχε νέο ραντεβού με την ατυχία, αφού ο Μάρκους Σλότερ αποχωρούσε υποβασταζόμενος στην δεύτερη περίοδο.

Οι λογαριασμοί παρέμειναν ανοιχτοί και μετά το τέλος της τρίτης περιόδου (52-57), με την τέταρτη να έχει άγρια ομορφιά. Μέικον και Λοτζέσκι έστειλαν το ματς στο 55-63, όμως Κάρτερ και Γκρίφιν απάντησαν (60-63). Ο Μέικον το πήρε πάνω του και με 6 σερί πόντους έδωσε ξανά αέρα (60-69) και η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο προηγούμενη 63-71, 04:11 για το φινάλε.

Τότε ξεκίνησε το τρομερό σερί του ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον αφιονισμένο Κάρτερ, που σκόραρε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις και ο δικέφαλος του Βορρά προσπέρασε όταν ξύπνησε και ο Λαβ, 71-70 στα 01:10.

Ο Χρυσικόπουλος έκανε βήματα, ο Λαβ χτύπησε ξανά με νέο λέι-απ (73-70), όμως ένα άρτιο συστημα του Ηλία Παπαθεοδώρου με δόλωμα τον Λοτζέσκι έδωσε την ευκαρία στον Μέικον να εκτελέσει ανενόχλητος και να ισοφαρίσει στα 25.4΄΄ (73-73). Το τελευταίο σουτ πήρε ο Μπο Μπιτς, αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Λίνος Χρυσικόπουλος, που πέντε πόντους και κυρίως ένα μεγάλο σουτ έγραψε το 77-83, όμως ο Κακλαμανάκης έκανε πάρτι στην ορφανή από ψηλούς ρακέτα της ΑΕΚ. Ο διεθνής Έλληνας σέντερ σκόραρε τους 9 πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι, 82-83. Ο Λάνγκφορντ έβαλε 2 βολές, ο Κάρτερ απάντησε με 1/2 στα 46΄΄ (83-85).

Ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο και ο Λαβ πήγε σε γρήγορη επίθεση σκοράροντας με διείσδυση και λέι-απ σε 85-85 στα 17.4 δευτερόλεπτα για το φινάλε: πλέον ήταν η σειρά της ΑΕΚ να έχει την ευκαιρία να σκοράρει και να κερδίσει. Εκεί ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε την ευθύνη, ξόδεψε όλο τον χρόνο και με εύστοχο τζαμπ σουτ υπό την πίεση του Λαβ έγραψε το τελικό 85-87!

Για τους νικητές ο Μέικον ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, Λάνγκφορντ είχε 16 πόντους με 3/12 σουτ (5 ασίστ) και ο Χρυσικόπουλος πρόσθεσε άλλους 16.

Για τους γηπεδούχους ο Κάρτερ μέτρησε 27 πόντους με 6/9 τρίποντα, ο Γκρίφιν είχε 17 πόντους, 4 ασίστ, ο Κακλαμανάκης 15 (7ρ) και ο Λαβ 8 (όλους μετά το 37΄).

ΕΛΛΑΔΑ - Basket League - ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΟΚ - Μπάσκετ ΑΕΚ - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΟΚ ΕΛΛΑΔΑ Ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε buzzer beater στην παράταση και η ΑΕΚ πέρασε από την Πυλαία σε χορταστικό ντέρμπι δικεφάλων! Έχασε την ευκαιρία για νίκη στην κανονική διάρκεια ο ΠΑΟΚ, "τρίποντη" παράσταση του Κάρτερ (27π).

Article publish on Σάβ, 03/13/2021 - 19:26 Article hide updated date Off Article is longform Off