Παναθηναϊκός-Εφές 70-69: «Δάγκωνε» στην άμυνα και με ηγετικό Σλούκα πήρε το «Παύλος Γιαννακόπουλος»! (videos)

Με τον Κώστα Σλούκα να σημειώνει το νικητήριο καλάθι στα 11.6’’ πριν το φινάλε και άμυνα… δάγκωνε, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αναντολού Εφές με 70-69 στον τελικό του 5ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι Ματίας Λεσόρ (21 π., 6/9 διπ., 9 ριμπ.) και Κάιλ Γκάι (13 π., 3/8 τριπ.). Στους 9 ο Ντίνος Μήτογλου, που είχε και 9 ριμπάουντ.

Από την πλευρά

της Εφές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέιν Λάρκιν με 14 πόντους, με τον Ουίλ Κλάιμπερν να προσθέτει άλλους 13 και τον Άντε Ζίζιτς να έχει 11.

Πλέον, οι Πράσινοι εστιάζουν στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ (29/9, 21:30) για τον ημιτελικό του Super Cup, που θα γίνει στη Ρόδο.

«Κέρβερος» στην άμυνα

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο από πλευράς θεάματος, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει εξαιρετικά στην επίθεση και να προηγείται με 23-20 στο τέλος του, χάρις σε 15 πόντους των Λεσόρ και Γκάι, που είχαν από 8 και 7 αντίστοιχα. Πέντε είχε σε εκείνο το σημείο Μήτογλου, συμπληρώνοντας την τριάδα… φωτιά της ομάδας.

Εν αντιθέσει με την αρχή του ματς, στη δεύτερη περίοδο οι Πράσινοι… δάγκωναν στην άμυνα και μετά το 23-23 της Εφές, «έτρεξαν» ένα 10-0 σερί για το υπέρ τους 33-23 στο 16′!

Ακολούθησε μια μικρή… αντεπίθεση των Τούρκων, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να πάρει το προβάδισμα. Έτσι το Τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά 36-31.

Ηγετικός Σλούκας

Ίδια εικόνα είχαμε με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ του ΟΑΚΑ, με την Εφές να μειώνει σε 36-35, αλλά τον Παναθηναϊκό να… απαντάει με ένα 13-0 για το 49-35 και το +14! Εν τέλει το τέλος του τρίτου 10λέπτου βρήκε τους Πράσινους με εννιά πόντους μπροστά, για το 55-46 στο 30′.

Στην τέταρτη περίοδο ο Σλούκας πήρε το… όπλο του και με πέντε σερί πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό στο +9 και το 62-53 στο 34′.

Η Εφές δεν… άφησε το παιχνίδι και με ένα δικό της 6-0 έφερε το ματς στο 62-59 άμεσα. Μάλιστα στο 35′ ισοφάρισε σε 63-63 και οδήγησε τον Εργκίν Αταμάν σε τάιμ άουτ.

Ο Γκάι στο 37′ σκόραρε για τρεις και έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Τριφύλλι και εν συνεχεία ο Λεσόρ έδωσε τάπα. Μάλιστα ο Γάλλος ψηλός… απάντησε και στο καλάθι του Ζίζιτς, πριν ο Κλαίμπερν φέρει το παιχνίδι στο 68-67, με ένα λεπτό για το τέλος. Στα 41” ο Μπράιαντ ευστόχησε σε δύο βολές μετά το φάουλ του Σλούκα για το 69-68 των Τούρκων.

Όμως ο Σλούκας πήρε το… αίμα του πίσω και με δίποντο στα 11.6” πριν το τέλος έκανε το 70-69 υπέρ του Παναθηναϊκού. Στην τελευταία άμυνα οι Πράσινοι ήταν εξαιρετικοί και κράτησαν τη νίκη, κατακτώντας το 5ο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-31, 55-46, 70-69