Ουνιόν Βερ. – Μπόχουμ 3-4: Γκραν γκινιόλ στο ντέρμπι παραμονής (highlights)

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με σκόρερ τον Βίτεκ (16΄ και 31΄), ενώ στο 37΄ ο Σλότεμπεργκ διαμόρφωσε το 0-3.

Όλα έδειχναν ότι η Μπόχουμ θα έχει ένα εύκολο και ευχάριστο απόγευμα στο Βερολίνο, ωστόσο στη συνέχεια η κατάσταση άρχισε να διαφοροποιείται.
Στο 59΄ ο Βέρτεσεν μείωσε σε 1-3 και τρία λεπτά αργότερα, ο Μπεντία πέτυχε ένα ακόμη γκολ βάζοντας την Ουνιόν και πάλι στο παιχνίδι.

Με τον Χόφμαν στο 70΄ να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πάσα του Φέλιξ Πάσαλακ η Μπόχουμ παίρνει προβάδισμα

δύο τερμάτων, όμως η Ουνιόν που δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα μείωσε εκ΄ νέου στο 74΄ για το 3-4.

Οι παίκτες της ομάδας του Βερολίνουν πίεσαν στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, ο Άροσον στις καθυσετρήσεις έφτασε κοντά στο γκολ αλλά ο Ρίμαν μπλόκαρε την μπάλα στην κεφαλιά που επιχείρησε ο 23χρονος μέσος και κάπου εκεί όλα τελείωσαν με την Μπόχουμ να παίρνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κατηγορία.

Ουνιόν Βερ, – Μπόχουμ 3-4, Γκραν,ounion ver, – bochoum 3-4, gkran