Ολυμπιακός-Περιστέρι 104-85: Έβδομη «κατοστάρα» στην Basket League (hls)

«Ξεμούδιασμα» ενόψει του τελευταίου αγώνα του με την Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα (1/4, 21.00, NOVAPrime), έκανε ο Ολυμπιακός, με αντίπαλο το Περιστέρι, το οποίο νίκησε 104-85 στο ΣΕΦ, ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Basket League.

Oι γηπεδούχοι ήταν άκρως παραγωγικοί στα δυο πρώτα δεκάλεπτα, σκοράροντας

31 πόντους στο καθένα και 62 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στην 3η περίοδο, διατήρησαν τα υψηλά στάνταρ τους στην επίθεση, αλλά στην άμυνα, δέχτηκαν δυο πόντους λιγότερους από το Περιστέρι (27-25). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας που δεν είχε στην διάθεση του, τους Σλούκα και Φαλ (ίωση, αμφίβολοι για το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα), μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής (χρησιμοποίησε και τον έφηβο Οικονομόπουλο) και ο Ολυμπιακός πέτυχε 49 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ενώ πέτυχε 100 πόντους σε έβδομο παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το Περιστέρι…νίκησε στο επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου (15-20), αλλά δεν μπορούσε να είχε καλύτερη τύχη και ο Μίλαν Τόμιτς που επέστρεψε στα γνώριμα “λημέρια” του ΣΕΦ, ως αντίπαλος τεχνικός, χρησιμοποίησε τους 4 εφήβους παίκτες που είχε στην 12άδα (Φύτρος, Μπιλαλής, Φίλιππας, Ζούγκρης)

Δεκάλεπτα: 31-19, 62-40, 89-65, 104-85