Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 77-70: Είχε πάθος, βρήκε λύσεις, πήρε μεγάλη νίκη

Με τον ΜακΚίσικ πρώτο σκόρερ, τον Λαρεντζάκη να είναι σπουδαίος και τον Μπλακ να κάνει ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του, ο Ολυμπιακός πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο Σ.Ε.Φ., την προσπέρασε στη βαθμολογία αλλά πήρε και πλεονέκτημα στην ισοβαθμία (αν υπάρξει) με την ισπανική ομάδα. Ο Ολυμπιακός είχε απάντηση στο καλό πρώτο δεκάλεπτο της Μπαρτσελόνα, ξεπέρασε την αστοχία του και κατάφερε

με ενέργεια από την άμυνα να κρατήσει σε χαμηλό σκορ την Μπαρτσελόνα και να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Πήγε στο +10 η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο πεντάλεπτο είχε προβάδισμα με 4-9, με 3/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός στο ίδιο διάστημα είχε 2/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Με καλάθι από τον Μίροτιτς το σκορ ήταν 7-15 στα 2’21” πριν το τέλος της περιόδου και πήγε και στο +10 με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) από τον Λαπροβίτολα στο 8-18 στο 1’31” πριν το τέλος. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 11-20. Ο Λαπροβίτολα είχε 5 ασίστ ενώ από τους 20 πόντους της Μπαρτσελόνα, οι 15 ήταν από Μίροτιτς και Σανλί, με 8 και 7 αντίστοιχα.

Αστοχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός εκτός του ότι δεν είχε ενέργεια στην άμυνα ήταν και άστοχος. Είχε 3/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα, ο Βεζένκοφ έχει 1/7 σουτ ενώ η Μπαρτσελόνα είχε 8/11 δίποντα και 1/7 τρίποντα.

Στο +11 άρχισε η αντεπίθεση

Το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο ήταν για την Μπαρτσελόνα με τον Γιοκουμπάιτις για το 11-22, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +11. Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τους παίκτες που ήρθανε από τον πάγκο να είναι έτοιμοι. Η είσοδος του Λαρεντζάκη έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό. Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε τρίποντο και με τον Σλούκα που κέρδισε αντιαθλητικό και καλάθι από τον Πίτερς μείωσε κι άλλο σε 17-22 στο 14’.

Με 12-0 σερί και προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την αντεπίθεσή του. Ο Μπλακ σκοράρει για το 21-22 και ο Σλούκας βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά με 23-22 στο 16’. Το σερί του Ολυμπιακού ήταν 12-0 σε πέντε λεπτά. Η άμυνα του Ολυμπιακού έχει βελτιωθεί πολύ. Η Μπαρτσελόνα σε 10 κατοχές έχει σκοράρει στη μία, έχει πετύχει σε 7 λεπτά, ένα καλάθι του Γιοκουμπάιτις και μία βολή του Σατοράνσκι. Με τρίποντο του ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 29-27. Το σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν 18-7 για τον Ολυμπιακό

Στο +5 στο 30’

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό πάντως να είναι αυτός που είχε περισσότερη ώρα το προβάδισμα. Με δύο τρίποντα του Λαπροβίτολα η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 31-33 στην αρχή του δευτέρου μέρους, απάντησε ο Παπανικολάου, ευστόχησε σε τρίποντο ο ΜακΚίσικ και μπήκε στα τρίποντα και ο Κάλινιτς. Το σκορ ήταν 36-36 στο 24′ με τον Βεζένκοφ να μπαίνει και αυτός στα τρίποντα για το 39-36. Τρίποντο από τον Παπανικολάου για το 46-41 (2’29” πριν το τέλος της περιόδου) που ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι τώρα διαφορά που έχει πάρει ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι. Το +5 ήταν και το προβάδισμα που είχε ο Ολυμπιακός στο τέλος της τρίτης περιόδου με 50-45

Πάει και στο +8

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τέσσερα τρίποντα. Πρώτο καλάθι, τρίποντο, από τον Λερεντζάκη και 53-45, πρώτη φορά ο Ολυμπιακός στο +8. Λαπροβίτολα και Χίγκινς απαντούν με τρίποντα, τρίποντο και από τον ΜακΚίσικ και 56-51 στο 22’. Έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) από τον Μπλακ για το 59-51 στα 7’34” πριν το τέλος, πάλι στο +8.

ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης

Ο ΜακΚίσικ ήταν καθοριστικός για την επίθεση του Ολυμπιακού όπως σημαντικές ήταν και οι βοήθειες από τον Μπλακ, τον Πίτερς και τον Γουόκαπ. Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο με το σκορ να είναι 63-57. Τρίποντο από τον Λαρεντζάκη για το 66-60 στα 3’55” πριν το τέλος. Με 67-63 υπέρ του Ολυμπιακού το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο.

Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Βεζένκοφ για το 70-63 στο 38’. Νέο καλάθι από τον Βεζένκοφ και ρημπάουντ στην άμυνα και μεγάλο τρίποντο και από τον Λαρεντζάκη για το 75-65 στα 63” πριν το τέλος. Το τελικό σκορ ήταν 77-70. Δείτε εδώ τη συνολική στατιστική εικόνα.