Ολυμπιακός-Άλμπα Βερολίνου 87-83: Ίδρωσε να το κλειδώσει… (hls)

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια στο τέλος του σημερινού (26/10) αγώνα στο ΣΕΦ με την Άλμπα Βερολίνου για να καταφέρει να τη νικήσει. Το τελικό 87-83 μοιάζει με λύτρωση για τους “ερυθρόλευκους”, παρά το γεγονός ότι στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πάνω με 12 πόντους (71-59). Οι Γερμανοί αποδείχθηκαν πολύ σκληρά καρύδια…

Αυτό που κατάφερε η Άλμπα, και δεν έχει κάνει κανείς άλλος αντίπαλος με τον ίδιο τρόπο ως τώρα

αυτή τη σεζόν, ήταν να αποσυντονίσει… “ίσως την καλύτερη ομάδα στον αμυντικό τομέα στην Ευρωλίγκα”, όπως χαρακτήρισε τον Ολυμπιακό ο προπονητής των Βερολινέζων, Ίσραελ Γκονζάλες, πριν τη σημερινή αναμέτρηση. Και το κατάφερε με την πολύ καλή λειτουργία της μπάλας, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έστω κι έτσι, πάντως, οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στο 4-2 στη βαθμολογία, αφήνοντας την Άλμπα στο 2-4.

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Θυμηθείτε εδώ το match center του novasports.gr

Εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο!

Διαβάζοντας κανείς τα παραπάνω, μπορεί να πιστέψει ότι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Καθόλου έτσι δεν ήταν, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στα δύο δεκάλεπτα. Με οδηγούς στην επίθεση τους Παπανικολάου και Ντόρσεϊ, πολύ καλό στην οργάνωση τον Γουόκαπ και τον Φαλ φόβητρο μέσα στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός σταδιακά αύξανε τη διαφορά. Στα 3′:29” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήδη είχε πάει στο +5 (18-13) και στα 0:30” στο +10 (27-17). Τελικώς, η πρώτη περίοδος τελείωσε με σκορ 27-19.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 και πάλι με το καλησπέρα, με καλάθι του Σλούκα στα 9′:08” πριν το φινάλε. Η Άλμπα πήρε διαδοχικούς πόντους από τον Ζόσμαν, κατεβάζοντας τη διαφορά στο +3 για τον Ολυμπιακό (29-26). Με Πρίντεζη και Μακ Κίσικ οι “ερυθρόλευκοι” ανέκαμψαν και στα 5′:57” πήγαν στο +9 (35-26), για να ανέβουν και στο +11 με κάρφωμα του Φαλ στα 5′:31” (37-26). Ο Σλούκας στα 4′:52” έστειλε τη διαφορά στους +14 (40-26), με την Άλμπα να μένει τρία λεπτά σχεδόν χωρίς καλάθι. Ο Σλούκας και πάλι, στα 3′:41” σημείωσε το 45-29 (+16). Μέχρι το τέλος της περιόδου, η Άλμπα αντεπιτέθηκε, κυρίως με του Λο και Σίκμα, για να πετύχει ένα επί μέρους 7-13 και να κλείσει έτσι το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό στο +10 (52-42).

Τα… χρειάστηκε στο τέλος

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βεζένκοφ ήταν αυτός που τράβηξε την επίθεση για τον Ολυμπιακό. Με 8 δικούς του πόντους σε ένα δίλεπτο πήγε το σκορ στο 60-47, στα 6′:36” πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι είδαν τη διαφορά υπέρ τους να γίνεται και μεγαλύτερη, καθώς προηγήθηκαν 69-55 στα 1′:27” πριν το τέλος με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Τελικώς, η περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 12 πόντους (71-59) με τον Σλούκα να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι στα 0′:12” πριν τη λήξη.

Τίποτε, λοιπόν, δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες της Άλμπα μπήκαν στο παρκέ να παίξουν τα ρέστα τους! Παρότι ο Ολυμπιακός βρέθηκε στα 9′ πριν το τέλος στο +14 (73-59 με τον Ζαν Σαρλ), γρήγορα είδαν τη διαφορά να κατεβαίνει στο +6 στα 8′:06” (73-67). Εκεί ήταν και στα 5′:22” με το καλάθι του Ντα Σίλβα (77-71). Το τελευταίο πεντάλεπτο έμοιαζε με ρώσικη ρουλέτα. Ο ίδιος παίκτης της Άλμπα έστειλε τη διαφορά στους 3 πόντους (82-79, στα 0:41’’ πριν τη λήξη), όμως, με 4/4 βολές του Ντόρσεϊ και 1 /2 του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός βρήκε τις απαραίτητες λύσεις στα καλάθια των φιλοξενούμενων και έφτασε στη νίκη με 87-83, παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν 8 πόντους παραπάνω (16-24 το επιμέρους σκορ).

Σημαντικό ρόλο έπαιξαν δύο επιθετικά ριμπάουντ στο τελευταίο πεντάλεπτο, αυτά που πήραν οι Ζαν Σαρλ (στα 4′:02” πριν το τέλος) και Μακ Κίσικ (στα 2′:36” πριν τη λήξη). Και τα δύο συνοδεύτηκαν από φάουλ που κέρδισαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, με τον πρώτο να ευστοχεί και στις δύο βολές (79-71) και τον δεύτερο στη μία (80-73). Επίσης, σημαντική αποδείχθηκε και μια τάπα του Ζαν Σαρλ στον Σμιθ στα 2′:00” πριν το φινάλε, που γλίτωσε τον Ολυμπιακό από βέβαιο καλάθι σε μια κρίσιμη στιγμή, που η Άλμπα είχε το μομέντουμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 52-42, 71-59, 87-83